Wrocław. Kompleks zbiorników na Popowicach "jak baza na Księżycu" prawie gotowy

Wrocław. Kompleks zbiorników na Popowicach
PU
08.03.2022, o godz. 13:40
czas czytania: około 3 minut
0

W Porcie Południowym przy ul. Długiej we Wrocławiu powstają cztery zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 60 tys. m3. W Polsce podobne obiekty znajdują się tylko w Warszawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kamień węgielny pod budowę wmurowano 29 września 2020 r. Dziś zbiorniki retencyjne są już zwieńczone aluminiowymi oraz samonośnymi kopułami o wysokości prawie 8 m. Po wykonaniu robót budowlanych, przeprowadzono też próbę ich szczelności.

– Interesującym rozwiązaniem są wewnętrzne pomosty, usadowione pod kopułami. Po uruchomieniu zbiorników będą mogli po nich chodzić pracownicy, w celu sprawdzenia poziomu wody – mówi Dominik Kogut, dyrektor kontraktu z ramienia wykonawcy „Inżynierii Rzeszów”.

Ostatni etap

Powstała także przepompownia ścieków i infrastruktura towarzysząca. W pompowni ścieków retencjonowanych trwa montaż pomp i rurociągów stalowych oraz prowadzone są prace przygotowawcze do wykonania elewacji. Budowa wchodzi w ostatni etap prac. Cztery zbiorniki, o łącznej powierzchni 60 tys. m3 zabezpieczą miasto w trakcie ulewnych deszczów. Jednocześnie pomogą w pracy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku.

Jak będzie wyglądać praktyka?

Gdy nad Wrocławiem pojawią się duże opady deszczu, powstające ścieki popłyną do budowanych zbiorników retencyjnych, a nie od razu do oczyszczalni w Janówku. Dopiero gdy oczyszczalnia będzie mniej obciążona pracą, zgromadzone wcześniej ścieki opadowe zostaną do niej przesłane.

– Następnie, w pogodzie suchej, kiedy nie pada, będziemy upuszczać zgromadzone ścieki do systemu kanalizacji Wrocławia, czyli do oczyszczalni w Janówku, gdzie zostaną oczyszczone, a dopiero później oddane do Odry – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor działu inwestycji MPWiK we Wrocławiu

Dzięki tej inwestycji oczyszczalnia w Janówku będzie chroniona przed dużym napływem ścieków deszczowych. Zabezpieczona będzie też Odra, ponieważ ścieki zamiast bezpośrednio do niej, trafią najpierw do Janówka.

Zmiany klimatyczne

Inwestycja w Porcie Południowym ma związek ze zmianami w klimacie. Od około 10 lat można zaobserwować długie okresy suszy we Wrocławiu, po których następują gwałtowne, ulewne deszcze.

– Zmiany klimatu są nieuchronne, a MPWiK robi wiele, by zapobiegać ich skutkom. Budowa zbiorników retencyjnych ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców, ale też dla środowiska naturalnego. Dzięki nim będzie ono chronione w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

MPWiK we Wrocławiu stara się aktywnie realizować politykę społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, zgodną z tą wdrażaną przez władze Wrocławia.

– Za sprawą powstających zbiorników, przelew burzowy będzie w mniejszym stopniu zasilany ściekami z pogody deszczowej, co jednocześnie zapewni większą dbałość o środowisko naturalne i czystość Odry – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWIK.

Nowoczesne technologie

Zbiorniki retencyjne posadowione są na płytach fundamentowych o grubości 70 cm. Każda z nich była betonowana. Do przeprowadzenia tego procesu użyto 1700 m3mieszanki na jedną płytę.

– W przypadku każdej z płyt, specjalną mieszankę na budowę musiało dostarczyć 220 samochodów. Z kolei ilość stali potrzebnej do wykonania zbrojenia jednej płyty to ponad 220 ton – mówi Witold Ziomek.

Zewnętrzne ściany zbiorników wykonano w technologii betonu sprężonego. To kontrolowane naciąganie lin stalowych, które zapobiega odkształceniom i rysom powstałym na skutek obciążenia zewnętrznego. W tym przypadku chodzi o nagromadzone w zbiornikach ścieki. Wymiary każdej z tych ścian to niespełna 12 m wysokości, od fundamentu do krawędzi kopuły i 148 m długości. Każdy zabetonowany element płyty fundamentowej, czy ściany jest poddawany tzw. pielęgnacji, która przeprowadzana jest przez zraszanie i osłanianie powierzchni betonowych specjalnymi matami, co jest konieczne dla wspomagania procesu dojrzewania betonu, przez kontrolę jego temperatury i wilgotności.

Na wiosnę zakończenie prac

Budowa zbiorników retencyjnych jest częścią projektu „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza I”, dla którego MPWiK otrzymało dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość zadania to 77,8 mln zł netto, a wartość całego projektu160 mln zł netto. Dofinansowanie dla projektu wyniesie blisko 64% wartości netto zadań.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024