Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wrocław: listy w sprawie śmieci

Wrocław: listy w sprawie śmieci
03.01.2013, o godz. 14:58
czas czytania: około 2 minut
0

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski odpowiedział na list spółdzielców, zaniepokojonych zmianą związaną z przejęciem przez gminę gospodarki odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Wyrazili w nim obawę o organizacyjne aspekty tych zmian i poprosili o podjęcie działań, które ograniczą spodziewany wzrost kosztów. Miasto będzie konsultować ze spółdzielcami m.in. sposób obliczania stawek za wywóz odpadów. Dotychczas prezydent Rafał Dutkiewicz dwukrotnie spotkał się w tej sprawie z Komisją Dialogu Społecznego.

List Wojciecha Adamskiego do spółdzielców:

Szanowni Państwo!

W odpowiedzi na pismo z 13 grudnia br. uprzejmie informuję, że podjąłem szereg działań mających na celu jak najsprawniejsze wprowadzenie nowych zasad gospodarowania odpadami we Wrocławiu.

Zmianę, o której Państwo piszą, spowodowała przyjęta przez Sejm RP Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Realizując poszczególne postanowienia tej Ustawy doszliśmy do momentu, w którym należało dokonać wyboru metody naliczania opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców Wrocławia. Niestety, uchwalone przez Sejm rozwiązania ustawowe są nieadekwatne do sytuacji w gminach, bardzo rygorystyczne oraz narzucające wybór tylko jednej metody naliczania opłaty, a metody „na sztywno” zostały opisane w Ustawie.

Dlatego też wystąpiłem do Ministerstwa Środowiska o zmianę zapisu Ustawy i – jak wynika z otrzymanej korespondencji – Ustawa będzie zmieniona 4 stycznia 2013 roku. Pozwoliło to zrealizować ustawowy obowiązek ustalenia metody oraz stawki za wywóz odpadów w dwóch czytaniach uchwały Rady Miejskiej Wrocławia. W dniu 28 grudnia Rada Miejska Wrocławia odbyła pierwsze czytanie uchwały, natomiast po dokonaniu zmian ustawowych w dniu 4 stycznia 2013 r. na kolejnych sesjach nastąpi drugie czytanie. Uchwała po pierwszym czytaniu oraz zaproponowane stawki uwzględniają przewidywany koszt gospodarowania odpadami we Wrocławiu, ale czas pomiędzy pierwszym a drugim czytaniem pozwoli na konsultacje m.in. z prezesami spółdzielni mieszkaniowych oraz innymi zarządcami i właścicielami nieruchomości mieszkalnych.

Głównym celem tych prac jest minimalizacja wzrostu kosztów związanych z gospodarką odpadami dla mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że ostateczna cena zostanie ustalona w wyniku przetargu, do przeprowadzenia którego samorządy gminne są zobowiązane ustawowo.

Konieczność korzystania z instalacji biologiczno-mechanicznej w miejscowości Rudna Wielka w gminie Wąsosz wynika z przyjętego planu gospodarowania odpadami przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W tej sprawie zwróciłem się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Mam nadzieję, że wymienione działania pozwolą na podjęcie w drugim czytaniu uchwały o wyborze metody i ustaleniu stawek za gospodarowanie odpadami we Wrocławiu na minimalnym możliwym poziomie.

Jednocześnie bardzo Państwu dziękuję za podjętą inicjatywę.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Adamski

źródło: wroclaw.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024