Wrocław. Ponowny proces b. wiceprezydenta Wrocławia Michała J. oskarżonego o korupcję

Wrocław. Ponowny proces b. wiceprezydenta Wrocławia Michała J. oskarżonego o korupcję
MŁ/PAP
04.10.2023, o godz. 14:49
czas czytania: około 2 minut
0

Do ponownego rozpatrzenia zwrócił w środę wrocławski sąd sprawę byłego wiceprezydenta Wrocławia Michała J. oskarżonego o korupcję. Będzie to już trzeci proces J. W pierwszym b. wiceprezydent został uniewinniony, a w drugim skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sędzia Paweł Pomianowski uzasadniając środowe orzeczenie podkreślił, że materiał dowodowy nie budzi żadnej wątpliwości, iż J. przyjął korzyści majątkowe w postaci opłaty za część kosztów wakacji na egzotycznych wyspach Zanzibar i Barbados. „Sąd uchylił jednak zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania(…). Sąd przyjął przede wszystkim(…), że trzy zachowania oskarżonego powinny być oceniane jako jeden ciągły czyn. Jeżeli sąd pierwszej instancji nie ujął w swoim wyroku pewnych elementów zachowania z czynu ciągłego, to należało w całości uchylić wyrok” – mówił sędzia.

Akt oskarżenia w tej sprawie dotyczy lat 2010-2011

Michał J. został oskarżony przez prokuraturę o to, że będąc wiceprezydentem Wrocławia i pełnomocnikiem ds. organizacji piłkarskiego Euro 2012 w tym mieście przyjął od Tomasza G. – prezesa spółki Dynamicom – korzyści majątkowe w postaci opłaty za część kosztów wakacji na egzotycznych wyspach Zanzibar i Barbados. Chodziło o kwoty nie mniejsze niż 7 tys. i 14 tys. zł.

Historia sprawy

J. we wrześniu 2017 r. został przez wrocławski sąd uniewinniony od zarzutu korupcji. Zeznawał wówczas, że biletów na egzotyczne wakacje nie kupował, ale był umówiony na rozliczenie tych opłat. Udowadniał, że oddał pieniądze i przedstawiał sądowi bankowe przelewy. Sąd uzasadniając wyrok uniewinniający podkreślił wówczas, że materiał dowodowy nie usunął wątpliwości co do winy oskarżonego. W lipcu 2019 roku Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

W grudniu 2022 r. zapadł nieprawomocny wyrok w drugim procesie w tej sprawie. Wrocławski sąd uznał winnym J. dwóch zarzutów korupcyjnych, a więc przyjęcia korzyści majątkowych w postaci opłaty za część kosztów wakacji na egzotycznych wyspach Zanzibar i Barbados. Sąd uniewinnił J. od zarzutu niedopełnienia obowiązku zachowania bezstronności w stosunku do firm prowadzonych przez Tomasza G. Sąd skazał J. za te czyny na karę półtora roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i nakazał mu zapłatę grzywny w wysokości 18 tys. zł. W środę Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpatrzył apelację od tego wyroku.

J. krótko był wiceprezydentem Wrocławia; został zwolniony z magistratu, gdy sprawa współpracy ze spółką Dynamicom trafiła do mediów. W tej samej sprawie, choć w innym procesie, na dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę skazany został Tomasz G., prezes spółki Dynamicom, który był oskarżony o korumpowanie b. wiceprezydenta Wrocławia Michała J.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024