Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wrocław. Tak zmieni się Bulwar Słoneczny. Rewitalizacja upamiętni przyznanie praw wyborczych kobietom

Wrocław. Tak zmieni się Bulwar Słoneczny. Rewitalizacja upamiętni przyznanie praw wyborczych kobietom
09.11.2020, o godz. 11:31
czas czytania: około 4 minut
0

Odnowienie fragmentu ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera we Wrocławiu i dedykowanie go kobietom jest inicjatywą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To projekt przypominający o tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyznał prawa wyborcze kobietom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Spotykamy się dziś na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że właśnie podpisaliśmy umowę na nową aranżację tego miejsca dla mieszkańców, a po drugie dlatego, że będzie to kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom. Mamy już Skwer Wrocławianek nieopodal ulicy Bernardyńskiej, a obecny tu z nami pan radny Dominik Kłosowski, złożył właśnie wniosek o nadanie jednemu z rond nazwy Rondo Praw Kobiet – powiedział w piątek 6 listopada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Bulwar Słoneczny ma być miejscem poświęconym historii przyznawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie. To projekt, który został zainicjowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania praw wyborczym kobietom. We Wrocławiu mocno to akcentowaliśmy, jednak aktualnie w kontekście społeczno-politycznym to, co teraz robimy, nabiera szczególnego znaczenia. Kobiety w Polsce walczą o swoje podstawowe prawa, już nie tylko prawa wyborcze, ale podstawowe wartości, o których w trakcie swoich przemarszów sygnalizują. Wspieram je w tej walce i bardzo się cieszę, że akurat teraz przystępujemy do realizacji tego projektu – dodał Jacek Sutryk.

Duży potencjał rekreacyjny

Bulwar Słoneczny to bardzo atrakcyjny teren nad Odrą, a sąsiedztwo Ostrowa Tumskiego i wysp Odrzańskich tylko podkreśla jego rekreacyjny potencjał.

– Chcemy go wykorzystać zagospodarowując na nowo cały obszar na odcinku 370 m od skrzyżowania z ul. H Probusa a placem Bema. Chodnik o powierzchni 551 m2 zostanie wyremontowany, a ponad 300 m odcinek ścieżki rowerowej będzie wyróżniony innym rodzajem nawierzchni. Nasadzenia zieleni i meble miejskie stworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i obchodzonym dwa lata temu okrągłym jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce – mówi dyrektor ds. technicznych w ZDIUM Grażyna Wojewódzka.

Upamiętnienie przyznania praw wyborczych kobietom

W chodniku zamontowane zostaną łącznie 162 płyty – 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. W centralnej części pojawi się płyta o średnicy ok. 1,5 m, upamiętniająca 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w naszym kraju. Płyty będą ułożone w sposób chronologiczny, rozpoczynając od strony pl. Bema w kierunku ul. Henryka Probusa.

Jako pierwsze znajdą się kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, m.in. Finlandia (1906) i Dania (1908), a wkrótce po nich Polska (1918), której tablica znajdzie się za małym rondem zaplanowanym w bliskim sąsiedztwie placu Bema. W centrum ronda zostanie zamontowana specjalna duża okrągła tablica. Stanowiące komplet 162 tablice ze stali nierdzewnej z nazwami państw i datami zostaną przytwierdzone w sposób stały do podłoża.

Nowa aranżacja przestrzeni

Nowa aranżacja bulwaru zakłada instalację dwóch łukowatych siedzisk z betonu architektonicznego, 4 ławek i 3 koszy na śmieci oraz skomponowanie i nasadzenie nowej zieleni : 55 drzew (29 lip srebrzystych, 6 brzóz brodawkowatych, 11 brzóz pożytecznych i 9 grusz drobnoowocowych), 1157 krzewów oraz 1500 mkw. trawnika.

Na całym rewitalizowanym odcinku pojawi się również nowe oświetlenie (stylizowane 3 latarnie). Chodnik będzie zbudowany częściowo z płyt betonowych, częściowo z płyt granitowych i kostki granitowej. Placyk z okrągłą tablicą ma zaprojektowaną nawierzchnię w kostce granitowej, która będzie cięta i łupana, a przez to przyjazna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, podobna do tej na wózkostradzie na wrocławskim rynku. Prace potrwają do końca maja 2021 r. Ich koszt to niespełna 1,6 mln zł.

Będzie kolejna inicjatywa wspierająca prawa kobiet?

Z kolejną inicjatywą, wpierającą prawa kobiet wyszedł Dominik Kłosowski, wrocławski radny, który proponuje, aby rondo przy ul. Szybowcowej nosiło nazwę Rondo Praw Kobiet. Wniosek został już złożony.

– Prawa kobiet są fundamentalną wartością nowoczesnego, otwartego społeczeństwa. Równość w sferze ekonomicznej, zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji i przemocy, zapewnienie praw reprodukcyjnych to wartości, które powinny łączyć wszystkie pokolenia Polaków. W 1918 roku odradzająca się Polska stanęła w awangardzie walki o prawa kobiet – walce równie aktualnej w roku 2020, którą możemy zobaczyć dziś na ulicach Wrocławia i całej Polski. Dlatego zdecydowałem się wesprzeć prawa kobiet i tym samym wyszedłem z inicjatywą, aby jedno z rond we Wrocławiu nosiło imię Praw Kobiet. Chcę przypomnieć, że prawa kobiet są prawami człowieka – dodaje Dominik Kłosowski, radny miejski Wrocławia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024