Wrocław wymienia kopciuchy najemcom komunalnym

Wrocław wymienia kopciuchy najemcom komunalnym
ZM
30.10.2024, o godz. 13:41
czas czytania: około 2 minut
0

Do końca 2027 r. Wrocław będzie prowadził akcję „Zmień piec”. Najemcy komunalni, którzy jeszcze nie wymienili kopciucha, nie powinni się martwić - miasto zrobi to za nich. Dla tych, którzy chcą to zrobić samodzielnie przewidziano dofinansowanie i profity.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

We Wrocławiu w ramach akcji “Zmień piec” zlikwidowano już 14 tys. kopciuchów.  Od 2019 roku do połowy 2024 roku wymieniono piece w 5989 mieszkaniach komunalnych. Na koniec 2024 roku pozostanie jeszcze 3000 lokali z urządzeniami na paliwo stałe.

Po kamienicach gminnych czas na wspólnoty

– W poprzednich latach miasto wymieniało piece w kamienicach gminnych, czyli tych, w których jest właścicielem  mieszkań. Takich lokali zostało już niewiele i w tym zasobie wszystkie prace zostaną zakończone w 2025 r. Teraz skupiamy się na budynkach wspólnot mieszkaniowych, w których prace będą sukcesywnie prowadzone do 2027 roku – mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W tym roku zarządcy wytypowali do wymiany pierwsze 500 lokali z piecami we wspólnotach. Według planów w 2025 r. będzie to 1600 lokali, w 2026 r. – 1150 lokali, a w 2027 r. – 250 lokali. Szczegółowych informacji dotyczących terminów i dokładnych lokalizacji wymian pieców udzielają zarządcy komunalni – Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania.

Można wymienić samemu

Niezależnie od wymiany kopciuchów prowadzonej przez miasto, najemcy komunalni nadal mogą sami zlikwidować stary piec i w jego miejsce zainstalować nowoczesny system ogrzewania. 

– Najemca komunalny, który zdecyduje się na samodzielną wymianę ogrzewania dostanie wsparcie informacyjne i doradcze we wszystkich naszych Biurach Obsługi Klienta. Tam otrzyma także pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów oraz podejmowaniu kolejnych kroków inwestycyjnych – wyjaśnia Andrzej Margielewski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego.

Korzyści z samodzielnej wymiany pieca przez najemcę komunalnego

Jeśli mieszkaniec będzie chciał osobiście decydować o rodzaju nowego źródła ogrzewania lub mieć wpływ na jego umieszczenie, a także przyśpieszyć proces wymiany pieca, może to zrobić samodzielnie.

Najemca komunalny może wtedy skorzystać z dofinansowania: do 8000 zł na wymianę pieca z programu KAWKA plus i do 5000 zł na wymianę okien z programu termo KAWKA. Poza tym może liczyć na 50% zniżki w czynszu do 2028 r. oraz możliwość skorzystania z dopłaty do rachunków za ciepło z Lokalnego Programu Osłonowego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024