We Wrocławiu w ramach akcji “Zmień piec” zlikwidowano już 14 tys. kopciuchów. Od 2019 roku do połowy 2024 roku wymieniono piece w 5989 mieszkaniach komunalnych. Na koniec 2024 roku pozostanie jeszcze 3000 lokali z urządzeniami na paliwo stałe.
Po kamienicach gminnych czas na wspólnoty
– W poprzednich latach miasto wymieniało piece w kamienicach gminnych, czyli tych, w których jest właścicielem mieszkań. Takich lokali zostało już niewiele i w tym zasobie wszystkie prace zostaną zakończone w 2025 r. Teraz skupiamy się na budynkach wspólnot mieszkaniowych, w których prace będą sukcesywnie prowadzone do 2027 roku – mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
W tym roku zarządcy wytypowali do wymiany pierwsze 500 lokali z piecami we wspólnotach. Według planów w 2025 r. będzie to 1600 lokali, w 2026 r. – 1150 lokali, a w 2027 r. – 250 lokali. Szczegółowych informacji dotyczących terminów i dokładnych lokalizacji wymian pieców udzielają zarządcy komunalni – Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania.
Można wymienić samemu
Niezależnie od wymiany kopciuchów prowadzonej przez miasto, najemcy komunalni nadal mogą sami zlikwidować stary piec i w jego miejsce zainstalować nowoczesny system ogrzewania.
– Najemca komunalny, który zdecyduje się na samodzielną wymianę ogrzewania dostanie wsparcie informacyjne i doradcze we wszystkich naszych Biurach Obsługi Klienta. Tam otrzyma także pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów oraz podejmowaniu kolejnych kroków inwestycyjnych – wyjaśnia Andrzej Margielewski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego.
Korzyści z samodzielnej wymiany pieca przez najemcę komunalnego
Jeśli mieszkaniec będzie chciał osobiście decydować o rodzaju nowego źródła ogrzewania lub mieć wpływ na jego umieszczenie, a także przyśpieszyć proces wymiany pieca, może to zrobić samodzielnie.
Najemca komunalny może wtedy skorzystać z dofinansowania: do 8000 zł na wymianę pieca z programu KAWKA plus i do 5000 zł na wymianę okien z programu termo KAWKA. Poza tym może liczyć na 50% zniżki w czynszu do 2028 r. oraz możliwość skorzystania z dopłaty do rachunków za ciepło z Lokalnego Programu Osłonowego.
Komentarze (0)