120 zł rocznie będą mogli zaoszczędzić mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów. Uchwałą w sprawie ulgi wrocławscy radni mają zająć się na majowej sesji.

Dotychczas ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku kompostowania bioodpadów w budynkach jednorodzinnych wynosiła jedynie 1 zł miesięcznie.

Nowe deklaracje

Jeśli nowa uchwała w tej sprawie zostanie przyjęta na majowej sesji Rady Miejskiej, od lipca ulga będzie wynosiła 10 złotych za miesiąc, czyli 120 złotych w skali roku – poinformował Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu. Osoby, którym przysługuje ulga będą wówczas musiały złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Wydziału Podatków i Opłat.

W ten sposób chcemy zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych do kompostowania bioodpadów na przydomowych ogródkach. Odpady zielone i kuchenne mogą zostać przetworzone na kompost, który zostanie później użyty do nawożenia ogródków. To proekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo może przynieść znaczącą ulgę dla portfela” – wskazuje Skarbnik Wrocławia Marcin Urban.

Bezpłatny kompostownik

Mieszkańcy domów jednorodzinnych z przydomowymi ogródkami mogą też bezpłatnie otrzymać kompostownik z Urzędu Miejskiego. W tym celu należy złożyć wniosek do Wydziału Środowiska.

„Przez pierwsze trzy lata kompostownik jest bezpłatnie użyczany pod warunkiem składania sprawozdania o ilości odpadów poddanych kompostowaniu w ciągu roku. Po trzech latach przechodzi na własność mieszkańca” – tłumaczy dyrektor Wydziału Środowiska Małgorzata Demianowicz. Podkreśla, że w ten sposób udostępniono mieszkańcom, ale również placówkom oświatowym już ponad 2,2 tys. kompostowników, a w magazynach czeka ponad 350 kolejnych. „Każdy z nich pozwala na kompostowanie do 1274 kilogramów bioodpadów rocznie” – wskazuje.

Pomimo udostępnienia ponad 2,2 tys. kompostowników, w deklaracjach śmieciowych kompostowanie zaznaczyło zaledwie ok. 1,1 tys. mieszkańców.

„Liczymy na to, że wyższa ulga zachęci jeszcze więcej wrocławian do kompostowania bioodpadów. To z kolei przyczyni się do zwiększenia poziomów recyklingu odpadów wytworzonych w mieście” – konkluduje Demianowicz.

 

Czytaj więcej

Skomentuj