Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wrocławska sieć ciepłownicza. Milion złotych dla mieszkańców

Wrocławska sieć ciepłownicza. Milion złotych dla mieszkańców
szp
15.02.2018, o godz. 9:49
czas czytania: około 2 minut
0

Taką kwotę dla właścicieli i zarządców nieruchomości na wsparcie w budowie wewnętrznych instalacji grzewczych ma wydać Fortum - firma zarządzająca miejską siecią ciepłowniczą. To część zaproponowanego pakietu antysmogowego dla stolicy Dolnego Śląska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Ostatnio w temacie ciepłownictwa we Wrocławiu zrobiło się głośno w kontekście pomysłu partii Razem i Zielonych proponujących, by sieć wróciła w ręce miasta. Teraz, jak zapowiadają przedstawiciele Fortum, milion złotych ma zostać rozdzielone na dofinansowanie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych.

W ocenie spółki to właśnie ich brak jest jedną z głównych barier w podłączaniu budynków do sieci ciepłowniczej. Zaproponowany pakiet antysmogowy zakłada również niższe koszty związane z realizacją nowych podłączeń do sieci. Firma ma w całości sfinansować budowę przyłącza, nie pobierać tzw. opłaty przyłączeniowej, a także rozkładać na raty koszty budowy węzła.

Cały proces ma być konsultowany z urzędem miasta i, działającą od października 2017 r., radą społeczną przy Fortum. Przy budowie i przyłączaniu instalacji mieszkańcom pomagać będą dedykowani konsultanci. Propozycja spółki to część projektu „Czysta energia dla Wrocławia”.

Priorytet w przyłączeniu mają tu nieruchomości położone w śródmieściu. – Fortum zobowiązuje się, że w wyznaczonym obszarze przyłączy każdą kamienicę i nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji. Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy – czytamy w komunikacie.

Według wyliczeń urzędników, zaoferowana przez firmę kwota wystarczy na przyłączenie do sieci 50 mieszkań o powierzchni około 50 m kw. W 2018 r. miasto zamierza włączyć do niej 40 kamienic – budynków komunalnych.

– Przyłączając kolejne budynki likwidujemy indywidualne kotłownie, piece i kominy, co przekłada się znacząco na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza – dodaje Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej z Fortum.

Sieć ciepłownicza we Wrocławiu należy do najdłuższych w kraju. Liczy ponad 530 km. Od 2006 r. przyłączono do niej blisko 26 tys. mieszkań. W ostatnich latach też m.in. magistrale na Nowe Żerniki i Kępę Mieszczańską. Zgodnie z zapowiedziami w 2018 r. ciepło z sieci ma zostać dostarczone także do odbiorców na Maślicach. Trwają prace nad przyłączeniem kilkunastu tysięcy mieszkań na osiedlu Jagodno.

W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa sieci na Brochowie, w rejonie Dworca Świebodzkiego, a także w rejonie ulic Kamieńskiego, Racławickiej, Jaracza, Gorlickiej i Gnieźnieńskiej. – Ostatecznym celem jest oczywiście całkowite wyeliminowanie nieekologicznych pieców we Wrocławiu – powiedział wiceprezydent miasta Wojciech Adamski.

Źródło: fortum.plGazeta Wrocławska

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024