Dzięki zaangażowaniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, 15 września, wrocławscy maratończycy ugaszą pragnienie kranówką podaną w biodegradowalnych kubeczkach. Co tego celu pracownicy MPWiK zbudowali specjalny nalewak. Wrocław to kolejne polskie miasto, w którym po imprezie biegowej nie pozostanie już góra plastikowych odpadów.

Organizatorzy największych biegowych zawodów od kilku lat serwują uczestnikom kranówkę. Chodzi o wyeliminowanie z imprez plastikowych butelek. Jednak zazwyczaj woda jest serwowana z plastikowych lub papierowych, ale pokrytych polietylenem, jednorazowych kubkach.

Jako pierwszy odszedł od tego poznański Aquanet, wprowadzając w tym roku na wiosenny półmaraton kubki biodegradowalne wykonane ze skrobi kukurydzianej. Teraz dołączył Wrocław.

Na imprezach w zachodniej Europie testowane są jeszcze inne rozwiązania, m.in. kapsułki z alg wypełnione wodą lub kubeczki z silikonu, które można złożyć w ręce.

Mniej plastikowych śmieci na maratonach

Kubeczki trzeba szybko napełnić

Wrocławskie przedsiębiorstwo zainspirowane pomysłem poznańskiego Aquanetu, skonstruowało unikalny nalewak do wody, podawanej podczas maratonu. Sześciu pracowników MPWiK pracowało pięć dni nad prototypem urządzenia, korzystali z patentu podpatrzonego w Poznaniu. Wrocławski nalewak do wody jest jednak ulepszony – przy jego produkcji całkowicie zrezygnowano z plastiku.

Jak działa urządzenie? Nalewak jest podpinany do hydrantu za pomocą atestowanego węża, przyłącze posiada ręczny zawór, a podstawa umocowana jest na regulowanych nogach. Pod pięcioma dyszami, z których leci wrocławska kranówka ustawiana jest aluminiowa taca z dwudziestoma pięcioma otworami na biodegradowalne kubeczki. Napełniają się wodą w zaledwie osiem sekund! To pozwoli w całości wyeliminować plastikowe butelki i kubeczki. Podczas wrocławskiego maratonu nalewaki zostaną ustawione na trasie biegu, w punktach odżywiania i odświeżania. Dodatkowo bezpośrednio przy mecie staną dwa beczkowozy również z nalewakami.

Zbudowany przez wrocławskie wodociągi nalewak będzie wykorzystany nie tylko podczas maratonu, ale także na innych miejskich imprezach.

Pijmy wodę z kranu!

Wrocławskie przedsiębiorstwo przekonuje, że picie wody z kranu jest bezpieczne i zdrowe. – Dokładamy wszelkich starań, aby dostarczana przez nas mieszkańcom woda była najwyższej jakości. Kontrolujemy ją na wszystkich etapach produkcji, również w wielu punktach w mieście. Produkowana przez nas woda spełnia najwyższe normy, m.in. Ministra Zdrowia, a także standardy europejskie i wytyczne WHO. W ciągu roku laboratorium MPWiK bada ponad 10 000 prób wody i wykonuje blisko 100 000 analiz. Niezależnie od nas woda jest kontrolowana przez Sanepid. Wrocławska kranówka jest po prostu bezpieczna i zdrowa, dlatego bardzo się cieszymy, że w tym roku maratończycy z Wrocławia, z całego kraju, a nawet świata spróbują naszego produktu – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

Zaangażowanie MPWiK Wrocław w organizację maratonu to kolejne proekologiczne działanie spółki, która włączyła się w akcje Urzędu Miejskiego „Wrocław nie marnuje”, a w ramach kampanii „Pij kranówkę” zachęca do spożywania wody prosto z kranów.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. No i pięknie! Cieszę się, że wreszcie zaczynamy promować proekologiczne podejście do zasobów naturalnych, które zaczynają się kurczyć! Ja jestem od pół roku na filtrowanej kranówce i mogę śmiało polecić. Miałam opory nie tyle ze względu na skład wody co na jej smak i okazuje się że niesłusznie. Po przefiltrowaniu bez różnicy w stosunku do butelkowej. Do filtrowania używam dystrybutora Waterpoint System, podpinanego bezpośrednio do instalacji w budynku, też produkt godny polecenia. Nie ma się czego bać! 🙂

Skomentuj