"Dzikie życie w wielkim mieście" – współpraca miast w trosce o bioróżnorodność

pap/jw
06.11.2024, o godz. 9:17
czas czytania: około 2 minut
0

Dwa partnerskie miasta połączyły siły, aby chronić dziką przyrodę i promować różnorodności biologiczną. Rzeszów zajmie się rewitalizacją Lisiej Góry, a w ukraińskim Łucku nad rzeką Styr powstanie park.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Łuck jest jednym z miast partnerskich Rzeszowa. Współpraca rozpoczęła się w 2001 r. Teraz oba miasta zadbają o przyrodę. – Żeby w Rzeszowie i Łucku żyło się zdrowiej i przyjemniej – powiedziała we wtorek wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska podczas konferencji inaugurującej projekt “Dzikie życie w wielkim mieście”.

Rewitalizacja rezerwatu

– To projekt ogromnie ważny i bardzo ciekawy. Skierowany na życie, co jest ważne dla mieszkańców obu naszych miast – dodała wiceburmistrz Łucka Iryna Chebeliuk.

Projekt potrwa dwa lata. W tym czasie w Rzeszowie zostanie zrewitalizowany rezerwat przyrody Lisia Góra.

– Wykonamy inwentaryzację dendrologiczną w rezerwacie, opracujemy program związany z jego ochroną, przeprowadzimy prace pielęgnacyjne i odtworzymy ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu – zapowiedziała dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Powstanie nowy park

W ramach projektu, w Łucku na 10 ha wzdłuż rzeki Styr powstanie park. – Teraz nie można nawet pójść tam na spacer. Ale oczyścimy teren, zlikwidujemy rośliny inwazyjne, w ich miejsce posadzimy nowe i zbudujemy ścieżki z materiałów naturalnych – poinformowała wiceburmistrz Łucka.

Częścią projektu jest edukacja. Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa zajmie się przygotowaniem dla dzieci i młodzieży gier, zabaw i quizów na temat wiedzy o przyrodzie.

– W Rzeszowie zostanie zorganizowana konferencja ekspercka na temat dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo – dodała kierownik wydziału Agata Szpiech.

Projekt “Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024