Dobry stan powietrza w Gdyni wynika głównie z nadmorskiej lokalizacji, co skutkuje łatwością przewietrzania. Faktem jest, że smog występuje na skutek brak wiatru oraz z przyczyn topograficznych, jak lokalizacja w niecce. Wtedy to gromadzą się zanieczyszczenia, np. aerozole. Położenie geograficzne Gdyni niemal wyklucza takie zjawisko.
Ponadto wpływ na czystość powietrza ma wysoki odsetek budynków, które wykorzystują ciepło dostarczane za pośrednictwem Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni lub za pomocą pieców gazowych.
– Stan powietrza atmosferycznego w Gdyni jest dobry i bardzo dobry, co potwierdzają wyniki pomiarów Fundacji ARMAAG oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku – mówi Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska UM Gdyni.
Frankowski dodaje, że Gdynia realizuje również „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miasta Gdyni na lata 2015 – 2020” Jego celem jest poprawa jakości powietrza. W Gdyni od ponad 20 lat udzielane jest wsparcie finansowe mieszkańcom, którzy zlikwidują piec węglowy i przyłączą dom lub mieszkanie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zainstalują piec gazowy. Wysokość dotacji wynosi nie mniej niż 1800 zł w przypadku zmiany źródła energii z paliwa stałego na gaz oraz nie mniej niż 3 tys. zł w przypadku zmiany źródła energii z paliwa stałego na miejską sieć ciepłowniczą.
Mieszkańcy zainteresowani stanem powietrza atmosferycznego w Gdyni mogą na bieżąco monitorować jego wyniki na stronie Fundacji ARMAAG. Ponadto można śledzić stan czystości powietrza na monitorze zainstalowanym w holu głównym UM w Gdyni.
Jurekk
Komentarz #2399 dodany 2017-01-13 12:32:15
A więc można dbać o powietrze - można. Ale nie na Śląsku gdzie górnicy decydują o wszystkim i nie są dobrze widziane inicjatywy ograniczające zużycie węgla. A poza tym jak ktoś ma deputat węglowy to nie będzie palił gazem. Kopcie dalej ten węgiel i go sami spalajcie a wkrótce wszyscy wyginiecie a wtedy problem smogu w miastach zniknie.