Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do Kalendarium

  • To event minęło.

Czas na radykalne zmiany w gospodarce odpadami

W dniu 10 października 2018 r. w Warszawie odbędzie się konferencja Gospodarka odpadami -czas na radykalne zmiany!

Podczas konferencji zostanie przedstawiony Raport PwC : Gospodarowanie komunalnymi odpadami opakowaniowymi w obiegu zamkniętym. Przegląd systemu i propozycja nowego rozwiązania. Obecny system gospodarki komunalnymi odpadami opakowaniowymi wymaga poważnej reformy, gdyż dziś nie jest on w stanie sprostać wymaganiom rynku. Niespójne przepisy prawa skutkują stagnacją branży recyklingu i odzysku, a koszty zagospodarowania odpadów ponoszą głównie mieszkańcy – mówi Szymon Dziak-Czekan, prezes stowarzyszenia „Polski Recykling”. W związku z tym Stowarzyszenie postanowiło wspólnie z PwC zdiagnozować problemy obecnie funkcjonującego systemu oraz wypracować nowy model, który będzie spełniał takie kryteria jak Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta obejmującą cały cykl życia produktów, kompletność, zachowanie możliwie dużej wolnej konkurencyjności, transparentność i skuteczny nadzór oraz co bardzo ważne dla całej branży będzie premiował wykorzystanie surowców wtórnych oraz oddzieli system odpadów komunalnych od pozostałych odpadów.

Obecny system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) w Polsce jest nieefektywny, a wprowadzający opakowania w niewystarczającym stopniu pokrywają koszty związane ze zbiórką i recyklingiem odpadów opakowaniowych, do czego zobowiązuje ich prawo. Niestety aktualny system oparty o prywatne organizacje odzysku nie sprawdził się. Znaczna część funduszy od wprowadzających finansuje wewnętrzne koszty funkcjonowania organizacji odzysku, a pieniądze wpływające faktycznie do systemu gospodarki odpadami w niewystarczającym stopniu pokrywają koszty zbiórki i zagospodarowania odpadów. Szacuje się, iż w Polsce rocznie wprowadzane są opakowania o wartości 33,5 mld zł, a do 2020 wartość ta wzrośnie do 45 mld zł (raport Equity Advisors). Niestety wprowadzający produkty w opakowaniach, w obecnym systemie, nie wspierają w sposób wystarczający branży zbierania i recyklingu odpadów, która  znajduje się w głębokim kryzysie. Dlatego polską gospodarkę odpadami czekają nieuniknione zmiany. Pełną diagnozę systemu zawiera raport PwC, którego publikacja jest planowana na 10 października.

Bez wątpienia system musi się zmienić, aby Polska spełniała określone przez Unię Europejską poziomy recyklingu, które mają wynosić 50% do 2020 roku oraz 75% do 2030 roku. Sprawozdanie Komisji Europejskiej z 24 września 2018 r. mówi, że Polska wraz z 13 innymi krajami nie osiągnie założonego poziomu w 2020 r.

Wspólnota nie narzuca jak system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta ma wyglądać, dlatego w poszczególnych krajach kształtuje się on inaczej. Unikatowym rozwiązaniem mogą się pochwalić Węgrzy, którzy jako jedyni wprowadzili Narodową Centralną Organizację Odzysku (NHKV), która kontroluje przepływ funduszy od producentów wprowadzających produkty w opakowaniach do gospodarujących odpadami. Doskonałą okazją do zapoznania się z węgierskim systemem będzie konferencja „Gospodarka Odpadami – czas na radykalne zmiany” organizowana przez Stowarzyszenie „Polski Recykling” 10 października w Warszawie. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele Węgierskiej Narodowej Centralnej Organizacji Odzysku.

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym GIOŚ!

Program konferencji:

9:00 Rejestracja uczestników.
10:00 Rozpoczęcie konferencji.
10:10 Szymon Dziak-Czekan Stowarzyszenie „Polski Recykling” oficjalne otwarcie i wprowadzenie do tematyki
10:30 Adam Piłat PwC : Prezentacja Raportu PwC : Gospodarowanie komunalnymi odpadami opakowaniowymi w obiegu zamkniętym. Przegląd systemu i propozycja nowego rozwiązania.
11:15 Przerwa kawowa
11:30 Agnes Czibok Węgierska Centralna Narodowa Organizacja Odzysku(NHKV) – węgierski system gospodarki odpadami w praktyce
12:15 Panel Dyskusyjny: (Piotr Szewczyk Rada RIPOK, Szymon Dziak-Czekan „Polski Recykling” , Adam Piłat PwC, Magdalena Dziczek Ekopak, Marta Romanowska Przedstawiciel samorządu, Przedstawiciel Organizacji Odzysku)
13:15 Obiad
14:00 Inspekcja Ochrony Środowiska – zmiany po nowelizacji
14:30 Daniel Chojnacki DPZ Kancelaria Prawna –  Nowelizacja ustawy o odpadach
15:15 Przerwa kawowa
15:30 Hanna Kończal (wieloletni Inspektor) Kontrola WIOŚ  – prawa i obowiązki recyklera
16:15 Marcelina Chojnacka, Barbara Brzezińska PwC – Wybrane mechanizmy finansowania innowacji
17:00 Zakończenie konferencji.

*W trakcie konferencji o godzinie 14:00 odbędzie się konferencja prasowa dla zaproszonych mediów.

Szczegóły

Kategoria
GOSPODARKA ODPADAMI
Data:
10 października 2018
Strona internetowa:
http://polskirecykling.org/pl/?strona=aktualnosci

Miejsce

Warszawa

Organizator

Stowarzyszenie Polski Recykling

Partnerzy wydarzenia

Portal Komunalny
Energia i Recykling