Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do Kalendarium

  • To event minęło.

Fundacja WWF Polska i Miasto Zamość zapraszają na konferencję “GOZ” w miastach.

My, obywatele zasobnych państw Europy produkujemy znaczną ilość odpadów, zużywamy dużo energii, żyjemy na ekologiczny kredyt – zasoby kurczą się w zastraszającym tempie, niemniej szybko postępuje zanieczyszczenie środowiska.

Odpowiedzią na te problemy ma być gospodarka obiegu zamkniętego – koncepcja w której produkty, materiały i surowce pozostają w obiegu tak długo, jak to tylko możliwe.

Ta koncepcja pojawia się w Dyrektywach Komisji Europejskiej oraz w polskim prawodawstwie.

W centrum planu przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego znajdują się miasta – 54% światowej populacji żyje na obszarach miejskich, a miasta stanowią 85% światowego PKB. To miasta odpowiadają za zużycie 75% zasobów naturalnych, 50% światowej produkcji odpadów i 60- 80% emisji gazów cieplarnianych. W nadchodzących dziesięcioleciach rola miast w tych procesach będzie rosła – globalne trendy wskazują na to, że w miastach mieszkało będzie coraz więcej osób, a rozwój miast postępował będzie coraz szybciej.

Świat działa w ramach globalnego systemu gospodarczego opartego na liniowym modelu “weź – wyprodukuj- zużyj – wyrzuć”, a gospodarka miejska odzwierciedla i wzmacnia wyzwania ten model. Brak kompleksowego podejścia do zarządzania miejskiego, prowadzi to do strat ekonomicznych i negatywnego wpływu na środowisko. Negatywne efekty liniowego modelu w miastach to między innymi zanieczyszczenie powietrza, wody i hałasu i emisje gazów cieplarnianych.

Miasta odgrywają kluczową rolę w procesie zmiany gospodarki na model cyrkularny. Jest to proces wymagający – rządy i samorządy muszą wytyczyć kierunki zmian, zmianie musi ulec sposób projektowania i finansowania przedsięwzięć oraz zachowania konsumenckie, a nasze myślenie na temat tego co jest odpadem a co zasobem musi ulec diametralnej zmianie.

Jak miasta mogą to osiągnąć? Jak dokonać zmiany w praktyce? Postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Szczegóły

Kategoria
GOSPODARKA ODPADAMI
Data:
7 marca 2018

Miejsce

Zamość

Organizator

WWF Polska
Email:
goz.zamosc@gmail.com

Partnerzy wydarzenia

Energia i Recykling