Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do Kalendarium

  • To event minęło.

 

Firma CBE Polska zachęca do rozważenia udziału w drugiej edycji Seminarium pt. “Rynek mocy i inne mechanizmy mocowe – możliwości, obowiązki, strategie”.

Zgodnie z uchwaloną Ustawą o rynku mocy elektrownie będą brać udział w aukcjach w celu ubiegania się o kontrakty mocowe z PSE, a odbiorcy energii zapłacą nie tylko za megawatogodziny (energię elektryczną), ale także za megawaty (moc potrzebną w systemie). Towarem na rzeczonym rynku będzie moc dyspozycyjna netto, którą mogą oferować wytwórcy oraz sterowane odbiory energii (DSR), uzyskując wynagrodzenia za gotowość jej dostarczania wraz z obowiązkiem jej dostarczenia w okresach napiętego bilansu mocy (tzw. okresach zagrożenia), czyli w sytuacjach, gdy zachodzi ryzyko, że mogą wystąpić problemy z zaspokojeniem szczytowego zapotrzebowania odbiorców na moc.

Jednotowarowy rynek energii nie zapewnia wystarczających sygnałów inwestycyjnych dla budowy lub utrzymania i modernizacji wymaganych mocy. Stosowane usługi systemowe są niewystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w perspektywie średnio- i długoterminowej, a także przy równoczesnym zaistnieniu kilku przyczyn ograniczenia mocy w systemie. Zdaniem wielu ekspertów rynek mocy jest niezbędny w celu przeciwdziałania braku mocy w KSE poprzez rozwiązanie problemu brakujących przychodów.

Celem rynku mocy (capacity market) jest zapewnienie średnioterminowego i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych, w sposób efektywny kosztowo, niedyskryminacyjny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednakże należy zdawać sobie sprawę, iż rynek mocy to jeden z wielu możliwych mechanizmów mocowych, a na kształt dwutowarowego rynku energii będą miały również akty prawne inne niż Ustawa o rynku mocy.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli:

• koncernów energetycznych (wytwarzanie, przesył, dystrybucja, obrót, R&D)
• przemysłowych odbiorców energii
• rządu i organów administracji
• firm doradczych i kancelarii prawnych
• podmiotów finansujących inwestycje energetyczne
• instytucji naukowo-badawczych

Czy mechanizm rynku mocy wygeneruje oczekiwane sygnały inwestycyjne? Jakie jest ryzyko niezapewnienia wystarczającej mocy w systemie przed rozpoczęciem rynku mocy i na ile zostanie ono zredukowane poprzez aukcje? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci prowadzący seminarium.

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pod nr telefonu 22 82 77 123  oraz na stronie internetowej Organizatora pod linkiem: http://cbepolska.pl/pl/rynek-mocy.html

Szczegóły

Kategoria
ENERGIA
Data:
27 lutego 2018
Strona internetowa:
http://cbepolska.pl/pl/rynek-mocy.html

Miejsce

Warszawa

Organizator

CBE Polska

Partnerzy wydarzenia

Energia i Recykling