Podczas wtorkowego spotkania branżowego w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie omawiane będą kwestie związane ze zbiórką i recyklingiem papieru i kartonu.
Zaproszeni specjaliści zastanowią się nad efektywnością metod selektywnej zbiórki w kontekście obowiązku osiągnięcia do 2020 r. przez gminy 50-procentowego poziomu recyklingu i czy jest możliwość zwiększenia udziału odzyskiwanej makulatury.
Zapewne nie zabraknie omówienia wpływu na branżę nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu zbierania wybranych frakcji odpadów. Poza tym podczas spotkania eksperci pochylą się nad granicami opłacalności i problemami związanymi z recyklingiem.
Czytaj także >>> Minister Jan Szyszko podpisał nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów
Nad tymi i innymi zagadnieniami pochylą się przedstawiciele RIPOK-ów, organizacji odzysku oraz recyklerzy. Najważniejsze tematy poruszone podczas spotkania opisane zostaną w artykule, który ukaże się w pierwszym w tym roku wydaniu kwartalnika „Recykling”.
Przypominamy, że wtorkowa debata w siedzibie KIG w Warszawie to nie pierwsze tego typu spotkanie. Redakcja kwartalnika „Recykling” razem z Konkursem o Puchar Recyklingu zainicjowała w 2016 r. cykl branżowych rozmów poświęconych poszczególnym grupom surowców, jakim są odpady ze szkła, tworzyw sztucznych i papieru.
Do tej pory odbyły się dwie takie debaty – w kwietniu 2016 r. rozmawiano o problemach związanych ze zbiórką, sortowaniem i przygotowaniem do recyklingu szkła, natomiast w czerwcu 2016 r. szukano odpowiedzi na pytanie, co należy zrobić, by system gospodarki odpadami tworzyw sztucznych w Polsce mógł prawidłowo funkcjonować.
Co ważne, w spotkaniach wzięli udział przedstawiciele m.in. regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, recyklerzy i organizacje odzysku. Relacje z tych debat ukazały się w ubiegłorocznych wydaniach kwartalnika „ Recykling”.
Piotr Barczak
Komentarz #2387 dodany 2017-01-10 11:27:00
A gdzie przedstawiciele strony spolecznej w tych debatach??! Co do papieru to pragnę zwrócić Państwa uwagę na cikawy projet H2020 mający na celu zaadresowanie problemów w recyklingu papieru. Strona tego projetu to: http://impactpaperec.eu/en/home/ z podrowieniami, Piotr Barczak, Europejskie Biuro Ochrony Środowiska