Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Wykorzystać ciepło odpadowe w stolicy Wielkopolski

Wykorzystać ciepło odpadowe w stolicy Wielkopolski
Cza
04.11.2022, o godz. 10:43
czas czytania: około 3 minut
0

Miasto Poznań wraz z Veolią oraz spółką Aquanet będą pracować nad projektami służącymi poprawie efektywności energetycznej w Poznaniu. Zawarte porozumienie dotyczy działania w zakresie oceny możliwości wykorzystania potencjału ciepła odpadowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Widzimy wyraźnie, jak problematyczne może być oparcie energetyki wyłącznie na węglu. Przyszłość leży w zielonej energii. Musimy wykorzystywać możliwości, jakie daje technologia, a potencjał jest tutaj bardzo duży – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Innowacje, takie jak odzysk ciepła z odlewni Volkswagena czy projekt Aquanetu i Veolii polegający na produkcji energii ze ścieków, pozwalają nie tylko na pozyskanie ogromnych ilości ciepła, ale także redukcję zużycia węgla i poprawę jakości powietrza w Poznaniu. To niezwykle istotne działania na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.


W dniach 22-24 listopada w Gdańsku odbędzie się  19. edycja konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii”.

Tradycyjnie przygotowano moc (nie tylko) merytorycznych atrakcji.

Więcej na temat:

termiczne.abrys.pl


 

Odzysk ciepła w Szlachęcinie

Ciepło ze ścieków komunalnych oraz zasoby tzw. ciepła traconego, które powstaje w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków, mogą być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej zarządzanej przez Veolię Energię Poznań. Produkuje ona i dostarcza ciepło do ok. 60% mieszkańców Poznania. Wstępna koncepcja zakłada budowę pomp ciepła w Centralnej i Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków, o mocy odpowiednio 16 i 5 MW. Szacowany potencjał odzysku ciepła wynosi 460 tys. GJ rocznie. Pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 tys. ton w skali roku, czyli tak, jakby posadzić 7 mln drzew.
– Razem z Aquanet wdrożyliśmy już z powodzeniem takie rozwiązanie w podpoznańskim Szlachęcinie, gdzie innowacyjna instalacja kogeneracyjna przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Cały czas aktywnie poszukujemy możliwości wdrożenia rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej w mieście wykorzystując potencjał nowoczesnych rozwiązań w energetyce – powiedział Jan Pic, prezes, dyrektor generalny, Veolia Energia Poznań SA.
Aquanet i Veolia planują również przeprowadzenie oceny możliwości wykorzystania osadów ściekowych do produkcji zielonego wodoru, a także przygotowanie koncepcji budowy nowych źródeł energii przez Veolię Energię Poznań na terenach Aquanetu w obrębie Poznania.

Nie można marnować energii z ciepła odpadowego

Zawarte porozumienie wpisuje się w zobowiązania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu w ramach podejmowania inicjatyw mających na celu troskę o środowisko oraz osiągnięcie do roku 2050 neutralności klimatycznej. Jest także częścią szeroko zakrojonych ekologicznych i energetycznych działań Poznania w ramach rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i poszukiwania oraz rozwoju wytwarzania energii z odnawialnych źródeł przy jednoczesnej minimalizacji wykorzystania paliw kopalnych.
– Veolia chce być partnerem w zrównoważonym rozwoju miast. Chcemy zminimalizować nasz ślad ekologiczny poprzez ograniczenie zużycia zasobów naturalnych oraz maksymalizację wykorzystania rozwiązań bazujących na idei GOZ. Zwłaszcza dziś, w kryzysowym czasie, nie możemy sobie pozwolić na marnowanie potencjału tkwiącego w cieple odpadowym – powiedział Frédéric Faroche, prezes, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023