– Projekt ustawy o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz innych ustaw został skierowany do notyfikacji Komisji Europejskiej z dniem 7.06. br. – poinformował Iwo Nagórny, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.
O notyfikacji
Przyjęcie projektu odnotowała Komisja Europejska nadając powiadomieniu numer 2023/0351/PL (Polska).
Notyfikacja to oficjalne poinformowanie, któremu towarzyszy przekazanie projektu aktu prawnego lub aktu prawnego w celu zasięgnięcia opinii, uzgodnienia lub skonsultowania z instytucją lub organem Unii Europejskiej. Notyfikacja posłużyć ma harmonizacją prawa w ramach ogólnoeuropejskiego.
Podczas notyfikacji Komisja Europejska jest uprawniona do zgłaszania swoich uwag do danego projektu, a państwo, które dokonało notyfikacji, obowiązane jest do możliwie pełnego uwzględnienia tych uwag. Na zgłoszenie swoich uwag Komisja ma czas do 11 września.
O projekcie
Projekt wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego rząd przyjął w postaci aktu prawnego „Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi”. Nowe przepisy wdrożyć mają unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję.
Komentarze (0)