ZTM zauważa, że Zawód kierowcy autobusu miejskiego wymaga szybkiego refleksu, dobrej koncentracji, opanowania i ogromniej odporności na stres. „Te umiejętności będą testowane na radomskim autodromie” – zapowiada.
Trud kierowcy
Warszawa to miasto, które stawia przed kierowcami autobusów niezwykle wysokie wymagania. Pojazdy transportu publicznego poruszają się w dużym ruchu ulicznym, w gęstej siatce ulic – wśród samochodów, motocykli, rowerzystów i pieszych. Od umiejętności osób zasiadających „za kółkiem” 12- i 18-metrowych autobusów zależy bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
„Dlatego kierowczynie i kierowcy Warszawskiego Transportu Publicznego przechodzą szkolenia i specjalne kursy, a doroczna sportowa rywalizacja na torze wyścigowym to dla nich doskonały sposób na podniesienie umiejętności” – czytamy w komunikacie ZTM Warszawa.
29 zawodniczek i zawodników
W imprezie zorganizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) wystąpią reprezentanci pięciu firm obsługujących dla WTP trasy w Warszawie i stołecznej aglomeracji.
Do rywalizacji stanie 29 kierowców – 15 pań i 14 panów. Operatorzy prywatni mogli zgłosić do udziału po czterech kierowców, a Miejskie Zakłady Autobusowe, które obsługują największą liczbę linii i zatrudniają najwięcej kierowców, wskazały po cztery osoby z każdej z czterech warszawskich zajezdni.
Poprzednie edycje zawodów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale dzięki rywalizacji przeszli profesjonalne szkolenie, m.in. próbując swoich sił na płycie poślizgowej.
Tradycyjnie, trzeci już raz imprezę objął patronatem Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Slalom i poślizg kontrolowany
Na ulicach nikt się nie ściga. Bezpieczeństwo pasażera to podstawa. Szybkość jazdy musi być dopasowana do możliwości. Przy prowadzeniu autobusu WTP nie chodzi o bicie rekordów prędkości, ale o pewność, precyzję i sprawność wykonywanych manewrów, dlatego w tym roku również nie przewidywano prób szybkościowych. Każdy uczestnik zawodów przejdzie pięć innych prób: slalom bramkowy, omijanie przeszkody na płycie poślizgowej, wjazd przodem w stanowisko parkingowe, strącenie balonów i konkurencja zręcznościowa SIMFLEX, czyli symulator czasu reakcji.
„Kierowcy podczas prób będą korzystać z czterech identycznych autobusów – dzięki temu osiągane wyniki będą łatwe do porównania. Wyjątkiem będzie symulacja czasu reakcji, która zostanie przeprowadzona na specjalnym urządzeniu” – czytamy w komunikacie ZTM.
Na torze będą obecni sędziowie, czuwający nad przebiegiem konkurencji i odpowiadający za punktację. Możliwe jest też rozegranie dogrywki, jeśli większa liczba uczestników zgromadzi taką samą liczbę punktów.
W social mediach
Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają puchary, dyplomy, możliwość bezpłatnego udziału w szkoleniu doskonalenia techniki jazdy na Autodromie Jastrząb oraz bony podarunkowe. Wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Ze względów bezpieczeństwa impreza ma charakter zamknięty. Zmagania kierowców autobusów można śledzić w mediach społecznościowych WTP, gdzie będzie można znaleźć obszerne informacje i wiele ciekawych materiałów z III Mistrzostw Kierowców WTP.
Komentarze (0)