Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa towarzyszy Targom Gardenia

XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa towarzyszy Targom Gardenia
Judyta Więcławska
17.10.2024, o godz. 14:10
czas czytania: około 4 minut
0

Do Poznania zjeżdżają przedstawiciele branży zielonej. A to za sprawą Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia oraz towarzyszącemu im XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, które organizuje redakcja miesięcznika "Zieleń Miejska".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

“Fokus na zieleń” to hasło przewodnie XVIII edycji Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, wydarzenia organizowanego przez redakcję miesięcznika “Zieleń Miejska” w ramach targów Gardenia w Poznaniu, w dniach 17-18 października br.

Uroczystego otwarcia Forum dokonali: Jakub Patelka, dyrektor Grupy Produktów w MTP, Magdalena Dutka, prezes Zarządu firmy Abrys oraz Judyta Więcławska, redaktorka prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”.

– Od wielu lat nasze wydarzenie stanowi platformę wymiany aktualnej wiedzy, doświadczeń, a także okazję do jakże ważnych kuluarowych spotkań. Forum na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń branżowych, którego w planowaniu aktywności, po prostu nie można pominąć. Dziękujemy za to, że jesteście tu Państwo z nami. – zaznaczyła podczas otwarcia Magdalena Dutka, prezes Zarządu firmy Abrys, wydawcy miesięcznika “Zieleń Miejska”. – Brześć Kujawski, Gdańsk, Gliwice, Gorzów Wlkp., Grudziądz, Katowice, Kostrzyn nad Odrą, Koszalin, Lubliniec, Międzychód, Poznań, Swarzędz, Toruń, Wrocław, Zawiercie – to m.in. z tych miejscowości do nas Państwo dotarliście. Dziękujemy za zaufanie i życzymy by uczestnictwo w Forum przyniosło Państwu jak najwięcej korzyści. – dodała Judyta Więcławska, redaktorka prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”.

XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa
XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa
XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa

Forum Miejska Sztuka Ogrodowa to dwa dni prelekcji zwieńczone debatą ekspercką na temat przyszłości miast. O czym była mowa dziś?

Troska o drzewa

Z własnym kodeksem dobrych praktyk, podzieliła się z uczestnikami Dominika Krop-Andrzejczuk z Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA. A wypracowała go na podstawie wieloletnich doświadczeń zawodowych z pogranicza projektowania przestrzeni publicznych, projektów ochrony drzew, konsultacji i doradztwa w procesie przygotowywania przetargów czy nadzoru nad procesem projektowym z ramienia inwestora, opracowań ekspertyz z zakresu diagnostyki drzew, nadzorów dendrologicznych nad pracami przy drzewach oraz obserwacją funkcjonowania drzew po inwestycjach. 

Łączniki zieleni

Poznań wdraża innowacyjne rozwiązania, rozszerzając miejski system zieleni o łączniki pomiędzy parkami, lasami a osiedlowymi terenami zieleni. Są to trasy piesze i rowerowe, obsadzone szpalerami drzew i krzewów, które mają poprawić dostępność do przyrody oraz stanowić odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania (uchwalone w 2023 roku) przewiduje powstanie 200 km takich łączników, wzmacniając klinowo-pierścieniowy system zieleni w mieście, a przez to ograniczyć miejską wyspę ciepła. 

– Każde miasto jest inne, ma inną strukturę, historię, warunki przyrodnicze – miasto Poznań było budowane jako miasto-twierdza. To wąskie ulice, ścisła zabudowa, trudno w tych warunkach realizować tereny zieleni. Każde drzewo jest cenne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że koszty realizacji terenów zieleni w tych warunkach są ogromne. – wskazywał Marek Wróbel, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Czasy się zmieniły, klimat się zmienił i nasze najnowsze plany są emanacją permanentnej walki praktycznie o każde drzewo – skonstatował.

Miejska wyspa ciepła

W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej urbanizacji, dachy retencyjne stają się kluczowym elementem zrównoważonego budownictwa. Zarówno dachy zielone, jaki dachy błękitne pomagają w retencji opadów, poprawie izolacyjności a przede wszystkim redukują efekt miejskiej wyspy ciepła. – Z roku na rok sytuacja jest coraz trudniejsza i dotyczy nie tylko dużych miast, ale wszelkich obszarów zabudowanych. Zazielenianie budynków jest jednym z ważniejszych sposobów łagodzenia MWC, zwłaszcza w zabetonowanych miastach, pozbawionych gruntu rodzimego. Wiele krajów na świecie stosuje różnego rodzaju zachęty do wprowadzania zieleni na budynki. Również w Polsce mamy przykłady takich działań, które mogą być przykładem dla samorządów, ale także spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. – zaznacza dr inż. Marta Weber-Siwirska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia “Dachy Zielone”. – Jakie są zalety wprowadzania zieleni na dachu? To redukcja temperatury powietrza, produkcja tlenu, poprawa mikroklimatu, filtr zanieczyszczeń, retencja wód opadowych, tłumienie hałasu, zwiększanie bioróżnorodności, termoizolacja, to także wartość estetyczna. – wyliczała Weber-Siwirska. Wprowadzanie paneli fotowoltaicznych potęguje efekt miejskiej wyspy ciepła. Może dodać do nich nieco zieleni? Dachy biosolarne mają wpływ na wydajność i trwałość paneli, zwiększają bioróżnorodność, stanowią dodatkową ochronę dachu przed uszkodzeniami, ale też wpływają na brak naruszenia szczelności dachu i konstrukcji budynku a ich zastosowanie sprzyja eliminacji obciążenia punktowego.

Wybór odpowiedniego systemu dachu zielonego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb budynku może znacząco wpłynąć na ekologię i oszczędności, o czym w trakcie Forum mówił Maciej Runka z firmy Bauder.

Dominika Krop-Andrzejczuk
Marek Wróbel
Maciej Runka

Walka z betonozą

Powierzchnie terenów zieleni, które mogą chronić miasto przed globalnym ocieleniem są ograniczone. Poza dużymi obszarami parków czy lasów miejskich, to zielona mikro przestrzeń dzielnic miast w czasie postępujących zmian klimatu odgrywa znacząca rolę. – Przywoływana przez naukowców zasada 3/30/300 to współczesna definicja luksusu w mieście oraz warunków, sprzyjających zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego: 3 drzewa za oknem, 30% pokrycia koronami drzew terenów w mieście, 300 m do najbliższego miejsca naturalnej zieleni. Czy miasta są w stanie ten przyrodniczy luksus zagwarantować mieszkańcom? – zastanawiała się podczas Miejskiej Sztuki Ogrodowej Agata Milanowska, architektka krajobrazu. – Musimy szukać niewielkich przestrzeni, które nam pozostały i łączyć je w sieci, musimy przywracać prawa natury w mieście – apelowała Milanowska.

“Ogrody deszczowe – czy to więcej niż retencja?” – pytał, nieco przewrotnie, Ryszard Gajewski, prezes Zarządu Gdańskie Wody.

Katarzyna Kotula
Piotr Urbański i Marta Weber-Siwirska
Ryszard Gajewski

Forum Miejska Sztuka Ogrodowe będzie kontynuowane także jutro. Wśród tematów, które zostaną poruszone m.in.: przegląd aktualnych zmian legislacyjnych, które w najbliższej przyszłości istotnie wypłyną na zagospodarowanie miejskich terenów zieleni; sztuczna inteligencja a projektowanie terenów zieleni; inwazyjne gatunki obce. Szczegółowy program na: zielenmiejska.abrys.pl.

Partnerem strategicznym Forum jest firma Educarium, partnerem natomiast Bauder Polska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024