Drużyny są już w pełnej gotowości do startu w tegorocznej europejskiej edycji wyścigu Shell Eco-marathon – przedsięwzięcia skierowanego do studentów zajmujących się inżynierią pojazdową. Organizatorzy wyścigu Shell Eco-marathon ogłosili wybór 200 drużyn z Europy i nie tylko.

W dniach 7-9 maja zawodnicy wezmą udział w konkurencji, której celem jest osiągnięcie jak najwyższej efektywności paliwa i ekonomiki spalania. Czy znajdzie się ktoś, komu uda się pobić rekord 3836 km przejechanych na litrze paliwa, osiągnięty w 2005 roku?

W tym roku odbędzie się XXV edycja zawodów, które zostały zainicjowane w 1985 roku i z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

W 2009 roku, po raz trzeci w historii zawodów, zmieniła się lokalizacja przedsięwzięcia – tym razem Shell Eco-marathon Europe odbędzie się na torze EuroSpeedway Lausitz w Niemczech, czyli w samym sercu Europy. Kompleks EuroSpeedway Lausitz powstał w 2000 roku i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych. Jego tor wyścigowy uchodzi wśród znawców za trudny i z pewnością idealnie nadaje się na potrzeby Shell Eco-marathon Europe.

W tegorocznym wyścigu weźmie udział największa jak dotąd liczba reprezentantów różnych narodowości. Tym razem Shell Eco-marathon Europe będzie gościł uczestników z 25 państw europejskich, a także zawodników z północnej Afryki oraz Azji. Wśród krajów biorących udział w zawodach po raz pierwszy znajdą się: Austria, Luksemburg, Malezja, Maroko, Pakistan, Tajlandia i Ukraina.

Zespoły mogą przedstawiać swe pojazdy napędzane paliwami konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi w ramach dwóch kategorii: "Prototyp" i "UrbanConcept". Samochody startujące w kategorii "Prototyp" mają zwykle futurystyczny wygląd, podczas gdy pojazdy typu „UrbanConcept" zbliżone są do konwencjonalnych samochodów jeżdżących po naszych drogach i swoim wyglądem przypominają pojazdy, do których jesteśmy już przyzwyczajeni. Od pięciu lat, kiedy to została po raz pierwszy wprowadzona kategoria "UrbanConcept", zyskuje ona coraz większą popularność. W 2009 roku 28% pojazdów wystartuje w ramach kategorii UrbanConcept, co w porównaniu do roku 2008 stanowi wzrost o 20%.

Polska Reprezentacja

Shell Eco-marathon Europe gromadzi studentów i uczniów zarówno ze szkół średnich, jak i wyższych. W tym roku na torze w Niemczech pojawią się dwie drużyny z Polski reprezentujące Politechnikę Warszawską. Studenci z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (MEiL) wezmą udział w Shell Eco-marathon już po raz czwarty. Podobnie jak w 2008 roku, przygotują dwa pojazdy: Kropelkę (kategoria: Prototypy) oraz Mikrusa (kategoria: UrbanConcept).


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj