1 / 2

Z brzegów i z tafli Jeziora Bystrzyckiego znajdującego się w pobliżu Elektrowni Wodnej Lubachów ochotnicy zebrali ponad pół tony śmieci. Akcję zorganizował Tauron wraz ze stowarzyszeniem „Czysty Wałbrzych”.

– Na co dzień odławiamy tony śmieci za pomocą urządzeń zainstalowanych na ciekach wodnych województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego – mówi Monika Meinhart–Burzyńska, rzecznik prasowy Tauron Ekoenergia.

– Postronny obserwator widzi najczęściej śmieci, które zatrzymują się na obiektach hydrotechnicznych, stanowiących przeszkodę. Problem jednak zaczyna się dużo wcześniej. Śmieci są wciąż wrzucane do wody niosąc z sobą zagrożenie dla środowiska – dodaje.

Tauron, oprócz codziennego odławiania śmieci zatrzymujących się na obiektach hydroenergetycznych, 20 razy organizował sprzątanie brzegów m.in. zalewu Pilchowickiego, gdzie każdorazowo zbierano nie mniej niż 300 worków śmieci o pojemności 120 l każdy. Bywały lata, że tych worków było 600. Podczas społecznej akcji sprzątania Jeziora Leśniańskiego pracownicy Tauron zebrali 110 worków śmieci. Spółka wspiera też inicjatywy lokalnych społeczności  dofinansowując kolejne akcje sprzątania.

Od stycznia do kwietnia br. Tauron Ekoenergia przeznaczył 40 tys. zł na zbieranie z wody śmieci i ich utylizację. Mimo tego, jak czytamy w komunikacie „(…) Nowe śmieci uniemożliwiają doprowadzenie do porządku zarówno brzegów jak i tafli wody.”

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Ten człowiek w popielatej czapce, to niezły ryzykant. Mógł wyższe buty ubrać, a najlepiej wodery. Ani kamizelki, żadnych zabezpieczeń i do tego ciężkie, wysokie buty. Tak właśnie toną wędkarze. W przypadku wpadnięcia do wody, kiedy buty się napełnią, a ubrania nasiąkną, nie ma szans na samodzielny ratunek. Za tego typu brak roztropności powinien dostać mandat. Akcja ratownicza kosztuje spore pieniądze i angażuje sporo ludzi.

Skomentuj