Lasy Miejskie Warszawa za pośrednictwem fotopułapek mają możliwość podglądania zwierząt na terenie warszawskich kompleksów leśnych. Teraz dzielą się swoimi obserwacjami i filmami z internautami. Warszawscy leśnicy uruchomili nawet swój kanał na portalu YouTube.

– Niespełna pół roku temu zaczęliśmy za pośrednictwem fotopułapek nagrywać filmiki, które obrazują życie mieszkańców stołecznych lasów. Jest to niezwykła okazja do podglądania ich zachowań i rytuałów. Pamiętać należy, że zwierzęta mieszkające w mieście zachowują się inaczej niż te żyjące w dużych kompleksach leśnych – mówi Andżelika Gackowska, kierownik Działu Gospodarki Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.

Obecnie na kanale Lasy Miejskie Warszawa dostępnych jest ponad trzydzieści filmów. Pokazują one zachowania warszawskich dzików, lisów, saren i … borsuków.

– To właśnie dzięki fotopułapkom udało nam się wytropić dwa siedliska borsuków w jednym ze stołecznych lasów. Zwierzęta te są niezwykle płochliwe i nieufne, dlatego też nasze podejrzenia o ich bytowaniu w warszawskim lesie mogły zostać potwierdzone dopiero przez nagranie z „ukrytej kamery” – dodaje Andżelika Gackowska.

Fotokomórki w stołecznych lasach działają od blisko dwóch lat. Dotychczas zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem wykorzystywane były do walki z wandalami czy śmieciarzami. Dzięki wzbudzaniu za pomocą ruchu rejestrują one jednak znacznie więcej, także zachowania warszawskich zwierząt leśnych. Na jednym z filmików zobaczyć można np. jak fotopułapka jest uaktywniana przez szczura.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj