Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Z rewitalizacją za pan brat. XI Konferencja "Zieleń miejska - naturalne bogactwo miasta"

Z rewitalizacją za pan brat. XI Konferencja
14.10.2015, o godz. 14:03
czas czytania: około 3 minut
0

M.in. kwestię złożoności pojęcia rewitalizacji, na którą składają się elementy ekonomii, socjologii i psychologii środowiskowej, urbanistyki, architektury i architektury krajobrazu, ale również ekologii, prawa czy polityki, podkreślali prelegenci XI Konferencji Naukowo-Technicznej „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W trakcie trzydniowego spotkania (7-9 października), organizowanego wspólnie przez Urząd Miasta Toruń, jak i toruńskie oddziały Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich, specjaliści opowiedzieli o interesujących realizacjach z Polski i ze świata. Uwypuklili co w takcie działań rewitalizacyjnych jest warte upowszechnienia, a co wymaga poprawy. Spróbowali również unaocznić skalę problemów i wątpliwości wiążących się z realizacją programów rewitalizacyjnych, a zwłaszcza rolą i znaczeniem zieleni w procesie rewitalizacji przestrzeni publicznej w miastach. Szczególnie zwracali uwagę na rozróżnienie takich pojęć, jak rewaloryzacja i rewitalizacja, które niestety są powszechnie mylone. Pierwsze z nich oznacza nic innego jak przywrócenie obiektom/terenom zieleni ich dawnego, nawiązującego do historii wyglądu, z kolei drugie jest działaniem, którego celem jest poprawa estetyki, ale także wygody użytkowania, sytuacji ekonomicznej i społecznej w danym miejscu.

Przymiotem spotkań branżowych jest oczywiście dyskusja, nie tylko ta w kuluarach, ale także ta zaplanowana przez organizatorów. Podczas jednej z nich, Tomasz Kozłowski z Urzędu Miasta Torunia zaznaczył, że działania rewitalizacyjne w obrębie ulic, skwerów i zieleni osiedlowej stwarzają sporo problemów. Tym bardziej, że w przestrzeniach tych w zastraszającym tempie znikają stare drzewa. Jeśli dodać do tego ograniczenia odnoszące się do nowych nasadzeń (jak np. utrzymanie odległości 3 m między nowoprojektowanymi drzewami a krawędzią jezdni), to koniecznym wydaje się być stworzenie wytycznych i zaproponowanie ich do regulacji prawnych.

Jak argumentował Kozłowski, takie wytyczne, uwzględniające odległości nowych drzew od instalacji, budynków, itd. znacząco ułatwiłyby pracę i położyłyby kres wielu konfliktom. – Wiem że w kilku miastach takie wytyczne funkcjonują, dobrze byłoby więc spróbować je ujednolicić. – podsumował swą wypowiedź. Z opinią tą nie zgodził się Paweł Sągin z Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni: – nie wierzę w przepisy rozwiązujące kwestie szczegółowe. Na ten moment mamy bardzo dużo złych przepisów, które nic nie rozwiązują, a wręcz sytuację pogarszają. Według niego, przywołana kwestia odległości nowych drzew od jezdni jest sprawą umowną, natrafiającą na opór urzędników, którzy przyjmują pewne sztywne procedury i wygodnie jest im od nich nie ustępować. – To nie jest więc kwestia przepisów, których jest zresztą za dużo, ale mamy do czynienia z pewnym oporem materii.

Kierunkiem do zmian jest więc możliwość większej swobody w zakresie gospodarowania zielenią miejską, która jednocześnie wiąże się z większą odpowiedzialnością dysponentów tych dóbr. Ponadto Sągin zaznaczył, że to długotrwały proces oparty na uczeniu się doceniania, zarządzania i zachowania nie tylko terenów zieleni, ale także innych elementów środowiska. W tym miejscu prof. dr hab. Marek Kosmala zwrócił uwagę na dostępne na rynku technologie godzące infrastrukturę podziemną i nasadzenia roślinności. W dalszym etapie dyskusja zeszła na złożony temat ogrodów działkowych, które w różnoraki sposób funkcjonują na całym świecie. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad ich estetyką, ale też wartością społeczną i ogólnodostępnością.

Warto podkreślić, że ciekawym punktem programu konferencji była również sesja terenowa w Grudziądzu, podczas której uczestnicy mieli możliwość na żywo zobaczyć efekty przeprowadzonej rewitalizacji terenów zieleni.

Po konferencji w Toruniu i wysłuchaniu wielu interesujących wykładów, można dojść do wniosku, że w wielu miejscach na mapie Polski działania rewitalizacyjne są na topie. Te dobrze przeprowadzone przedsięwzięcia są jednak wcześniej zaplanowane i odpowiednio zaprojektowane (przy czym architekci krajobrazu powinni wziąć pod uwagę warunki siedliskowe danego terenu, o czym w ostatnim czasie niestety zapominają). Pytanie na ile podejmowane działania, finansowane niejednokrotnie z kieszeni Unii Europejskiej, odpowiadają na potrzeby społeczności. Wielokrotnie podczas konferencji jej uczestnicy podkreślali fakt, że efektem dobrze przeprowadzonej rewitalizacji danego terenu jest to, że przestrzeń ożywa, a ludzie chcą w niej chętniej przebywać.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik „Zieleń Miejska”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024