Ruszyły prace przy Fontannie Czterech Kwartałów, która stanąć ma na skwerze przed Kaplicą Królewską do końca czerwca 2009 roku. Wodę, która tryskać będzie z ziemi, podświetlać będą kolorowe lasery, a w narożnikach fontanny zasiądą cztery lwy, każdy w innej pozie.

Historyczna Fontanna Czterech Kwartałów stanowiła granicę pomiędzy czterema kwartałami: Rybackim, Szerokim, Wysokim i Kogi, które stanowiły części Głównego Miasta. Powstała w XVII wieku, a rozebrano ją w 1867 roku. Niestety nie zachował się żaden wizerunek fontanny, jej wygląd znamy więc jedynie z opisów: w niewielkim basenie stało czterech chorążych z blachy – każdy skierowany w kierunku swojego kwartału. Każda z postaci dzierżyła sztandar w kolorze swojego kwartału: pomarańczowy – Rybacki, niebieski – Szeroki, biały – Wysoki i czerwony – Kogi.

Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy w 2002 roku. Miała ona być prezentem dla wszystkich gdańszczan od firmy Saur Neptun Gdańsk. W 2006 roku powstał projekt nowej fontanny autorstwa rzeźbiarek Ewy Koprowskiej-Szulc i Lucyny Kujawy. Nie nawiązuje ona do historycznego pierwowzoru – będzie miała formę kwadratu, a w narożnikach zasiądą cztery naturalnej wielkości lwy, każdy w innej pozie. Lwy będą siedziały na prostokątnym, granitowym podłożu otaczającym kwadrat o wymiarach sześć na sześć metrów, w którym znajdą się 24 dysze tłoczące wodę. Dysze te będą na wysokości gruntu, więc po fontannie będzie można swobodnie chodzić.

Unisoft 300 x 250

Do czterech historycznych kwartałów dawnego Gdańska nawiązywać będą barwy laserowego podświetlenia strumieni wodnych – biały, czerwony, niebieski i pomarańczowy.

Koszty całej inwestycji, którymi podzieli się miasto i SNG to 3,7 mln zł.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj