Ruszyły prace przy Fontannie Czterech Kwartałów, która stanąć ma na skwerze przed Kaplicą Królewską do końca czerwca 2009 roku. Wodę, która tryskać będzie z ziemi, podświetlać będą kolorowe lasery, a w narożnikach fontanny zasiądą cztery lwy, każdy w innej pozie.

Historyczna Fontanna Czterech Kwartałów stanowiła granicę pomiędzy czterema kwartałami: Rybackim, Szerokim, Wysokim i Kogi, które stanowiły części Głównego Miasta. Powstała w XVII wieku, a rozebrano ją w 1867 roku. Niestety nie zachował się żaden wizerunek fontanny, jej wygląd znamy więc jedynie z opisów: w niewielkim basenie stało czterech chorążych z blachy – każdy skierowany w kierunku swojego kwartału. Każda z postaci dzierżyła sztandar w kolorze swojego kwartału: pomarańczowy – Rybacki, niebieski – Szeroki, biały – Wysoki i czerwony – Kogi.

Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy w 2002 roku. Miała ona być prezentem dla wszystkich gdańszczan od firmy Saur Neptun Gdańsk. W 2006 roku powstał projekt nowej fontanny autorstwa rzeźbiarek Ewy Koprowskiej-Szulc i Lucyny Kujawy. Nie nawiązuje ona do historycznego pierwowzoru – będzie miała formę kwadratu, a w narożnikach zasiądą cztery naturalnej wielkości lwy, każdy w innej pozie. Lwy będą siedziały na prostokątnym, granitowym podłożu otaczającym kwadrat o wymiarach sześć na sześć metrów, w którym znajdą się 24 dysze tłoczące wodę. Dysze te będą na wysokości gruntu, więc po fontannie będzie można swobodnie chodzić.

Do czterech historycznych kwartałów dawnego Gdańska nawiązywać będą barwy laserowego podświetlenia strumieni wodnych – biały, czerwony, niebieski i pomarańczowy.

Koszty całej inwestycji, którymi podzieli się miasto i SNG to 3,7 mln zł.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj