Za tydzień rusza nabór wniosków do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Za tydzień rusza nabór wniosków do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego
R.G.
09.01.2023, o godz. 15:26
czas czytania: około 2 minut
0

Już od przyszłego poniedziałku (16 stycznia), aż do 13 lutego br., można będzie zgłaszać projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. W tym roku na ten cel miasto Wrocław przeznaczy aż 31 milionów złotych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Budżet na projekty będzie większy niż w poprzednich latach – mówi Sebastian Wolszczak zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej. – Dodatkowy milion pojawi się w puli projektów osiedlowych, na które miasto przeznaczy 10 milionów złotych, a na ponadosiedlowe – 21 milionów. Liderzy projektów osiedlowych maksymalnie będą mieli do wydania na zgłoszone przedsięwzięcie 1 milion złotych, a ponadosiedlowych – 3 miliony zł – dodaje S. Wolszczak.

Kim są liderzy WBO?

Jak zapisano w regulaminie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, liderem jest osoba zgłaszającą i prowadzącą projekt w ramach WBO. Może nim zostać każdy mieszkaniec Wrocławia, niezależnie od wieku i obywatelstwa. Jeden lider może zgłosić dowolną liczbę projektów. Aby to zrobić, nie trzeba być zameldowanym. To lider określa wartość projektu, a także to czy jest to projekt osiedlowy czy ponadosiedlowy.

Jak zgłaszać projekty?

Projekt do WBO będzie można złożyć na formularzu dostępnym na stronie www.wroclaw.pl/wbo, lub w formie papierowej. Do projektu musi być dołączona lista podpisów przynajmniej dwóch popierających go mieszkańców (może być wśród nich podpis lidera). Zgłoszone projekty podlegać będą ocenie, a wyniki zostaną opublikowane na stronie WBO.

I jedynie pozytywnie zweryfikowane propozycje liderów zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców (kryteria są opublikowane na stronie). Liderzy natomiast będą mogli skonsultować swoje pomysły i wprowadzić niezbędne poprawki także w trakcie oceny.

Głosowanie na przełomie września i października

W 2023 roku, głosowanie na projekty zgłoszone do WBO, odbędzie się w dniach: 23 września – 10 października.

Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Wrocławia, niezależnie od wieku i obywatelstwa.  Zameldowanie na obszarze miasta nie jest wymagane. Swój głos mieszkaniec będzie mógł oddać na jeden wybrany projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy, elektronicznie za pośrednictwem: www.wroclaw.pl/wbo lub papierowo w wyznaczonych punktach.

Szkolenie dla liderów WBO

Natomiast w środę, 25 stycznia 2023 r., o godz. 17.30, w Strefie Partycypacji Odlot przy ul. Piłsudskiego 34 rozpocznie się spotkanie Szkoły Liderów WBO.

Jego organizatorzy przedstawią zainteresowanym osobom najważniejsze tegoroczne zasady WBO. Wyjaśnią też, co się zmieniło i z jakimi wyzwaniami mogą spotkać się liderzy projektów.

Budżet partycypacyjny, FO i Mikrogranty

Dodajmy, że WBO to nie jedyny program w którym mieszkańcy i mieszkanki tego miasta mogą decydować o tym jak wydatkowany jest budżet Wrocławia. W ramach budżetu parycypacyjnego mieszkańcy decydują zarówno o inwestycjach w infrastrukturę, jak i o działaniach społecznych, sportowych czy kulturalnych. Obok WBO funkcjonują jeszcze Fundusz Osiedlowy i Mikrogranty.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024