Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zabezpieczenie drzew: wymiana korespondencji trwała rok

Zabezpieczenie drzew: wymiana korespondencji trwała rok
16.09.2020, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
1

Ponad rok trwała wymiana korespondencji między Zarządem Dróg Miejskich w Gliwicach a Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach w kwestii wydania warunków zabezpieczenia drzew na czas planowanej przebudowy chodnika i ścieżki rowerowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Nawet gruntowny remont chodnika lub ścieżki rowerowej to zwykle zadanie realizowane w miarę szybko. Tam jednak, gdzie w grę wchodzi bezpośrednie sąsiedztwo przeznaczonej do przebudowy nawierzchni z chronioną zabytkową zielenią – tak jak w przypadku ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei lip przy ul. Mickiewicza w Gliwicach – prace trzeba prowadzić inaczej: zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków, ostrożniej, etapami.

W przypadku tego rodzaju inwestycji wyjątkowo czasochłonna jest już sama procedura pozyskiwania poszczególnych dokumentów.

Długotrwała korespondencja w sprawie drzew

Wymiana korespondencji między Zarządem Dróg Miejskich w Gliwicach a Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach w kwestii wydania warunków zabezpieczenia drzew przy ul. Mickiewicza na czas planowanej przebudowy chodnika i ścieżki rowerowej trwała rok.

– W ubiegłym roku dwukrotnie kierowaliśmy do ŚWKZ pisma w tej sprawie. W tym roku było podobnie. Ostatecznie, z początkiem września Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał wstępne warunki realizacji zadania, które prowadzone będzie przy zespole zieleni zabytkowej na Mickiewicza. Są one niezbędne dla przyszłego projektanta prac w tym miejscu, który ujmie je w projekcie budowlano-wykonawczym – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

O czym będzie musiał pamiętać projektant? Zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace ziemne w sąsiedztwie lip powinny być prowadzone ręcznie, aby by nie naruszyć struktury korzeni stabilizujących zabytkowe drzewa. W trosce o ich przyszły stan ŚWKZ zaleca również wykorzystanie docelowo systemów antykompresyjnych zapobiegających nadmiernemu „zbijaniu się” gleby pod nawierzchniami utwardzonymi (najlepiej przepuszczalnymi dla wody, np. mineralnymi stabilizowanymi żywicami) i zwężenie ciągu chodnika oraz ścieżki rowerowej.

Wytyczne te powinny znaleźć się w uzupełniającym dokumentację projektową „programie ochrony drzew podczas prac budowlanych”, uwzględniającym ochronę koron, pni oraz systemów korzeniowych drzew.

Termin robót poznamy po…

– Z uwagi na wytyczne konserwatorskie i zabytkowy charakter drzew w alei przy Mickiewicza prace przy przebudowie ciągu pieszo-rowerowego będą z całą pewnością bardzo kosztowne i prowadzone etapami – zwraca uwagę Jadwiga Jagiełło-Stiborska. – Termin wykonania robót będzie znany dopiero po zakończeniu prac projektowych i wyłonieniu ich wykonawcy. Do tego czasu nawierzchnia alei będzie stale monitorowana, a wszelkie jej ubytki będą doraźnie zabezpieczane i naprawiane. Będziemy reagować jak najszybciej – dodaje rzecznik prasowy ZDM.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


piotr

Komentarz #89915 dodany 2020-09-18 10:48:52

Należy wspomnieć, że ZDM planował wyciąć piękne drzewa, aby poszerzyć jezdnię. Zaznaczę , że ruch jest tu mały, wypadki się tu nie zdarzają. W międzyczasie konserwator wydał decyzję o wpisie alei lipowej, założonej jeszcze w przedwojennych Gliwicach, do rejestru zabytków. ZDM dwukrotnie odwoływał się od tej decyzji, ale w końcu poległ. Wzdłuż wielu ulic straszą kikuty uschniętych drzew, ale tych jakoś gliwicki ZDM nie widzi.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024