Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Zabrze sprawdzi, czy przedsiębiorcy płacą za odbiór odpadów

Zabrze sprawdzi, czy przedsiębiorcy płacą za odbiór odpadów
Bartłomiej Leśniewski
10.01.2023, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
0

- W naszym mieście rusza kontrola przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie posiadania przez nich umów na odbiór odpadów komunalnych zgodnych z obowiązującymi przepisami – uprzedzają władze Zabrza w specjalnym komunikacie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W związku z powyższym w Zabrzu wszyscy właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do przedstawienia kopii zawartej umowy z podmiotem odbierającym odpady komunalne, w terminie do 3 lutego.

Jak przekazać kopię umowy

Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą i wytwarzający odpady komunalne zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej.

– Zaś na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednostka samorządu terytorialnego obowiązana jest prowadzić ewidencję umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy – zauważa Urząd Miasta Zabrze.

Dokumenty można dostarczyć w następujący sposób:

– przesłać na adres Urzędu Miejskiego lub dostarczyć osobiście

– przesłać skan lub czytelne zdjęcie dokumentów pocztą elektroniczną

Kary i wyjątki

Urzędnicy przypominają , że przedsiębiorcom nie posiadającym umowy na odbieranie odpadów komunalnych, grozi kara grzywny.

Dodają, że od obowiązku posiadania umowy na odbiór odpadów istnieją wyjątki. Jest nim na przykład prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie ma wydzielonego odrębnego pomieszczenia na jej prowadzenie, jego usługi opierają się na usługach intelektualnych (np. doradztwo prawne, usługi terapeutyczne, grafika komputerowa), bądź prowadzi je poza miejscem zamieszkania (np. usługi transportowe lub budowlane itp.).

– W tym wypadku należy dostarczyć oświadczenie o rodzaju pełnionych usług, z zapisem, iż w związku z prowadzoną działalnością nie wytwarzają Państwo odpadów komunalnych, a także, że nie mają Państwo wydzielonego pomieszczenia na prowadzenie swojej działalności, a usługi prowadzone są poza miejscem zamieszkania – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Zabrze.

Powiadomienie gminy o ww. okolicznościach, pozwoli na zweryfikowanie przypadków, w których obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych nie jest wymagany.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024