Wieża Ciśnień w Parku im. A.Mickiewicza w Ostrowie Wielkopolskim jest już oficjalnie zabytkiem i podlega prawnej ochronie. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję dotyczącą wpisania jej do rejestru zabytków. Zabiegi o uznanie wieży zabytkiem trwały blisko półtora roku.

Wodociągowa wieża ciśnień została wybudowana w 1903 roku jako zbiornik wodny. Służyła do zapewnienia stabilnego ciśnienia wodociągu. Usytuowany był poniżej odbiorców – działał na zasadzie grawitacji. W 1908 roku wodociąg dostarczał 267 638 metrów sześciennych wody, a w 1916 roku – 477 003 metry sześcienne.

Mieści się w północnej części parku u zbiegu ulic Parkowej i Kościuszki. W Decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajduje się szczegółowy opis zabytku. Budowla jest na planie koła, murowana z nieotynkowanej cegły. Trzon wieży jest wysmuklony, z półokrągłymi oknami.

– Ściana osłonowa głowicy opracowana dekoracyjnie w formie pól „szachownicy”. Tworzą je poziome i pionowe metalowe listwy. W głowicy znajdują się także symetrycznie rozmieszczone prostokątne otwory okienne z metalowymi szprosami – czytamy w piśmie sygnowanym przez Aleksandra Starzyńskiego, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ciekawe jest wejście do wieży. Zamurowane dziś drzwi okala ceglany portal o stylistyce neoklasycystycznej. W zwieńczeniu znajduje się trójkątny fronton o gładkim tympanonie.

– Wieża w parku im. A.Mickiewicza jest uznana jako zabytek techniki. Zachowała plan, bryłę, materiał oraz konstrukcję z okresu jej budowy. Zachował się także przekaz ikonograficzny obiektu w postaci witraża w formie rozety z 1911 roku. Witraż mieści się w fasadzie budynku Przepompowni Ścieków.w rozetce pod częścią środkową – okręgiem z wizerunkiem wiezy i jej odbicie w lustrze wody widnieje napis: „Stadt-Wasser-turm” – dodaje E. Wolniewicz-Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Wieża nakryta jest dachem stożkowym – na środku jest świetlik i szpic odgromnika. Wewnątrz znajdują się schody o konstrukcji metalowej, trójbiegowe. Dokumenty w Biurze Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora, by Wieżę wpisać do rejestru zabytków, zostały złożone 1,5 roku temu.

Wieża Ciśnień została sprzedana prywatnemu nabywcy w 1997 roku.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj