Zabytkowy ogród przy Pałacu Poznańskich w Łodzi będzie odnowiony

Zabytkowy ogród przy Pałacu Poznańskich w Łodzi będzie odnowiony
dom
30.03.2018, o godz. 12:44
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród przy pałacu Izraela K. Poznańskiego w Łodzi będzie rewitalizowany i modernizowany. Muzeum Miasta Łodzi, do którego należy obiekt, pozyskało właśnie dotację na ten cel.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt będzie uzupełnieniem i zarazem zwieńczeniem kompleksowego remontu i renowacji pałacu, który zaplanowany jest do końca 2019 r. Celem jest zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytkowej dzisiejszej siedziby Muzeum Miasta Łodzi, a poprzez to przywrócenie go do życia we wszystkich wymiarach: przestrzennym, technicznym, społecznym, kulturowym, estetycznym i środowiskowym. Muzeum pozyskało dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł w konkursie “Ochrona Zabytków 2018” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad 236 tys. zł na inwestycje przeznaczy miasto.

Rewitalizacja ogrodu: nasadzenia, nawadnianie

W ramach rewitalizacji ogrodu zaplanowano remont małej architektury, renowację oświetlenia zewnętrznego, wymianę nawierzchni wraz z robotami brukarskimi, roboty pielęgnacyjne zachowanego drzewostanu, przygotowanie gruntu pod nasadzenia, prace rekultywacyjne na terenie po likwidowanych nawierzchniach, likwidację żywopłotu z ligustru, wykonanie trawnika darniowaniem pełnym, nasadzenia roślinne drzew i krzewów oraz montaż kropelkowego systemu nawadniania.

Ogród o powierzchni 0,576 ha stanowi integralną część kompleksu rezydencjonalno-fabrycznego Izraela K. Poznańskiego z zachowanym pierwotnym charakterem spacerowym przypałacowej części, starodrzewem i różnorodnością biologiczną roślin (ok. 60 gatunków). Usytuowany jest pomiędzy korpusem głównym a dwoma skrzydłami pałacu i terenem pofabrycznym (dzisiejszym kompleksem handlowym Manufaktura).

Ogród znowu będzie ogrodem

Pierwotnie zajmował powierzchnię od ul. Ogrodowej aż do koryta rzeki Łódki. Część bliższa budynkom była urządzona jako ogród spacerowy, dalsza – jako ogród użytkowy ze szklarniami i stawem. Po przebudowie pałacu (1901-1903) i nadaniu neobarokowej formy ponownie urządzono ogród wg projektu Leona Grabowskiego – ówczesnego ogrodnika miejskiego i konserwatora zieleni miejskiej. Projekt nie zachował się, ale prawdopodobnie nawiązywał do ogrodów barokowych, w stylu klasycyzującym.

Muzeum Miasta Łodzi przejęło opiekę nad ogrodem w 1992 r. i od tego czasu prowadzi prace nad przywróceniem jego świetności. W wyniku tych działań powstały dwa projekty konserwacji i odnowy opracowane przez dr inż. Halinę Jaroszewską (w 1998 i 2007 r.), które nawiązywały i interpretowały plany L. Grabowskiego. Przeprowadzono inwentaryzację, waloryzację i wykonano plan zagospodarowania nasadzeniami roślinnymi po przeanalizowaniu dostępnego materiału ikonograficznego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024