Reklama

envicon 2023 ad1a

Zakończyła się rekultywacja jezior w Kartuzach

Zakończyła się rekultywacja jezior w Kartuzach
pap/jw
27.09.2023, o godz. 9:01
czas czytania: około 2 minut
0

Zakończono projekt związany z rekultywacją czterech jezior w Kartuzach: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Łączny koszt inwestycji przekroczył 60 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Głównym celem inwestycji było przywrócenie biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych jezior kartuskich poprzez ich kompleksową rekultywację. Inwestycja została dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dla którego instytucją pośredniczącą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeprowadzono rekultywację biologiczną i chemiczną czterech jezior, a także rekultywację mechaniczną najbardziej zanieczyszczonego jeziora, jakim było jezioro Karczemne.

Podsumowanie na konferencji

Dziś w Kartuzach odbyła się konferencja poświęcona zakończeniu realizacji projektu pn. “Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach”.

– Na dzień dzisiejszy wartość naszego projektu wynosi 61 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko, ze środków Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi około 50 mln zł w formie dotacji bezzwrotnej. Poza tym posiłkowaliśmy się pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 5,8 mln zł, natomiast wkład własny Gminy Kartuzy w ten ogromny projekt to niecałe 10 proc. jego wartości, czyli zaledwie 5,4 mln zł – poinformował główny specjalista w Wydziale Rozwoju Urzędu Miejskiego w Kartuzach Jarosław Zielonka.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała zwrócił uwagę, że takiej inwestycji jak rekultywacja całego zespołu jezior jeszcze w Polsce nie było. – Cały szereg działań, technologii, które do tej pory były tylko teoretycznie rozpatrywane, znalazł praktyczne zastosowanie. Dzięki temu jeziora w Kartuzach, które były zdegradowane od lat i nie nadawały się do użytku, teraz będą mogły służyć rekreacji i kąpieli – powiedział. Dodał, że “za tym idzie odnowa życia biologicznego, zarybienia”.

Wieloletni proces

– Teraz te jeziora będą mogły służyć mieszkańcom i turystom, a Kartuzy staną się też kąpieliskiem i kurortem – mówił Horała.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podkreślił, że był to proces wieloletni. –Szukaliśmy różnych rozwiązań, wsparcia ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ze środków z Polskiego Ładu, z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, żeby to zrealizować i przygotować nasze jeziora do tego największego projektu. Trzeba było rozdzielić kanalizację ogólnospławną, trzeba było zbudować zbiorniki retencyjne, trzeba było użyć odpowiednich środków biologicznych i chemicznych i to się udało nam zrealizować – wskazał.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023