PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Zalew na Borkach w Radomiu zostanie oczyszczony

Zalew na Borkach w Radomiu zostanie oczyszczony
pw
14.11.2018, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Zalew na Borkach, największy w Radomiu zbiornik wodny, ma być wreszcie czysty. To jeden z elementów unijnego programu LIFE, w ramach którego przeprowadzane są kompleksowe działania adaptacyjne do zmian klimatu przez zagospodarowanie wody i zieleni. Jego głównym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej o zwiększonej odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jednym z elementów projektu jest oczyszczenie zalewu na Borkach. To największy zbiornik wodny w Radomiu, o powierzchni 9 ha. Wybudowano go w latach 70. XX w. w dużej mierze w czynie społecznym.

Poprawi się jakość wody

Z radomskiego zalewu spuszczono już wodę. Wcześniej ze zbiornika i pobliskich stawów odłowione zostały ryby. Kolejnym krokiem ma być oczyszczenie dna zalewu, przebudowa i oczyszczenie stawów oraz remont jazu głównego.

Eksperci zaproponowali też rozwiązania mające na celu poprawę jakości wody. Zamontowany ma być m.in. system natleniania, który ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się też przegląd techniczny zapory i urządzeń piętrzących wodę.

Kolejne etapy programu LIFE przewidują m.in. przywrócenie naturalnego biegu przepływającej przez Radom rzeki Mleczna oraz stworzenie nowego zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym, o pow. blisko 2 ha. Ma on pełnić funkcję zarówno retencyjną, jak i rekreacyjną.

Zbiorniki na wody opadowe

Zaplanowano również budowę na terenie miasta ok. 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, w których gromadzić się będą wody opadowe w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków. Wodociągi Miejskie kupią zaś stacje pogodowe, bo projekt zakłada budowę systemu meteorologicznego miasta.

W ramach projektu powstać też mają pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Projekt ma być wdrożony do końca roku 2020. Jego całkowita wartość to przeszło 24 mln zł, z czego ponad 12 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 mln zł pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: niezalezna.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024