Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zaołowiona woda z wodociągu w Rembieszowie

Zaołowiona woda z wodociągu w Rembieszowie
R.G.
26.08.2024, o godz. 15:57
czas czytania: około 2 minut
0

Najprawdopodobniej w środę, 28 sierpnia br., znane będą wyniki badań wody z wodociągu Rembieszów (woj. łódzkie, pow. zduńskowolski, gmina Zapolice), w której wstępnie stwierdzono ponadnormatywną zawartość ołowiu. Z tej przyczyny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli, informuje o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 KOMPLEKSOWA DSK [05.08-03.09.24]

Z uwagi na szkodliwy charakter pierwiastka, możliwe jest wykorzystanie wody z wodociągu jedynie do kąpieli (z wyłączeniem mycia zębów), a także do prac porządkowych. Natomiast woda przeznaczona do spożycia dostarczana jest do kilku punktów w gminie.

Komunikat PPIS do mieszkańców

Wydany w tej sprawie komunikat Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, skierowany jest do odbiorców w miejscowościach: Rembieszów, Jeziorko, Jelno, Woźniki, Wrzesiny, Branica, Branica Kolonia, Kalinowa, Pstrokonie oraz mieszkańców ulic Łęgowej i Dorzecznej w Zapolicach.

Obecnie w tym rejonie trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody tak by spełniała wymagania Ministra Zdrowia.

Ponadto, w dniach: 23-27 sierpnia br., na wskazanym obszarze, obowiązuje harmonogram dostaw wody z beczkowozów dla miejscowości: Kalinowa, Branica, Jelno, Rembieszów, Rembieszów – Kolonia, Jeziorko i Woźniki.

Woda z beczkowozów tylko po przegotowaniu

Przy okazji, dostawcy wody z beczkowozów informują, że woda ta zdatna jest do spożycia po przegotowaniu.

Dodatkowo, wyznaczono punkty też poboru wody czynne przez całą dobę w: Pstrokoniu (obok budynku OSP), Zapolicach przy przedszkolu (wejście od strony ulicy Osiedlowej)

Urząd Gminy Zapolice poinformował, że 23 sierpnia z wodociągu pobrano standaryzowane próbki wody do badania. Czas oczekiwania na wyniki to minimum 5 dni.

Wysoka toksyczność ołowiu

W powyższym kontekście zaznaczyć należy, że ołów klasyfikuje się jako wysoce toksyczny pierwiastek metaliczny. Przy czym, szkodliwa ekspozycja następuje poprzez wdychanie lub połykanie.

Ołów negatywnie wpływa na prawie każdy narząd i układ ludzkiego ciała. A stężenie tego pierwiastka w powietrzu na poziomie 100 mg/m³ powoduje natychmiastowe zagrożenie życia i zdrowia.

Większość przyjętego ołowiu przechodzi do krwiobiegu. Główna przyczyna toksyczności ołowiu leży w jego zdolności do zaburzania pracy enzymów, bądź też do zastępowania innych metali w wielu reakcjach enzymatycznych.

Wśród metali niezbędnych dla organizmu ołów wchodzi w interakcje z wapniem, żelazem i cynkiem. Wysokie stężenia wapnia i żelaza mogą natomiast zapewniać pewną ochronę przed zatruciem ołowiem, niskie ich stężenia zwiększają podatność.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b webinarium wod-kan [02.08-02.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024