Zaołowiona woda z wodociągu w Rembieszowie

Zaołowiona woda z wodociągu w Rembieszowie
R.G.
26.08.2024, o godz. 15:57
czas czytania: około 2 minut
0

Najprawdopodobniej w środę, 28 sierpnia br., znane będą wyniki badań wody z wodociągu Rembieszów (woj. łódzkie, pow. zduńskowolski, gmina Zapolice), w której wstępnie stwierdzono ponadnormatywną zawartość ołowiu. Z tej przyczyny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli, informuje o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z uwagi na szkodliwy charakter pierwiastka, możliwe jest wykorzystanie wody z wodociągu jedynie do kąpieli (z wyłączeniem mycia zębów), a także do prac porządkowych. Natomiast woda przeznaczona do spożycia dostarczana jest do kilku punktów w gminie.

Komunikat PPIS do mieszkańców

Wydany w tej sprawie komunikat Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, skierowany jest do odbiorców w miejscowościach: Rembieszów, Jeziorko, Jelno, Woźniki, Wrzesiny, Branica, Branica Kolonia, Kalinowa, Pstrokonie oraz mieszkańców ulic Łęgowej i Dorzecznej w Zapolicach.

Obecnie w tym rejonie trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody tak by spełniała wymagania Ministra Zdrowia.

Ponadto, w dniach: 23-27 sierpnia br., na wskazanym obszarze, obowiązuje harmonogram dostaw wody z beczkowozów dla miejscowości: Kalinowa, Branica, Jelno, Rembieszów, Rembieszów – Kolonia, Jeziorko i Woźniki.

Woda z beczkowozów tylko po przegotowaniu

Przy okazji, dostawcy wody z beczkowozów informują, że woda ta zdatna jest do spożycia po przegotowaniu.

Dodatkowo, wyznaczono punkty też poboru wody czynne przez całą dobę w: Pstrokoniu (obok budynku OSP), Zapolicach przy przedszkolu (wejście od strony ulicy Osiedlowej)

Urząd Gminy Zapolice poinformował, że 23 sierpnia z wodociągu pobrano standaryzowane próbki wody do badania. Czas oczekiwania na wyniki to minimum 5 dni.

Wysoka toksyczność ołowiu

W powyższym kontekście zaznaczyć należy, że ołów klasyfikuje się jako wysoce toksyczny pierwiastek metaliczny. Przy czym, szkodliwa ekspozycja następuje poprzez wdychanie lub połykanie.

Ołów negatywnie wpływa na prawie każdy narząd i układ ludzkiego ciała. A stężenie tego pierwiastka w powietrzu na poziomie 100 mg/m³ powoduje natychmiastowe zagrożenie życia i zdrowia.

Większość przyjętego ołowiu przechodzi do krwiobiegu. Główna przyczyna toksyczności ołowiu leży w jego zdolności do zaburzania pracy enzymów, bądź też do zastępowania innych metali w wielu reakcjach enzymatycznych.

Wśród metali niezbędnych dla organizmu ołów wchodzi w interakcje z wapniem, żelazem i cynkiem. Wysokie stężenia wapnia i żelaza mogą natomiast zapewniać pewną ochronę przed zatruciem ołowiem, niskie ich stężenia zwiększają podatność.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024