Jutro o godz. 12:00 w Żarach odbędzie się uroczyste otwarcie Słonecznej Suszarni Osadów Ściekowych wybudowanej na oczyszczalni ścieków w Żarach. Suszarnia jest ekologicznym obiektem wykorzystującym energię słoneczną do suszenia wytworzonych na oczyszczalni komunalnych osadów ściekowych.

Żarska oczyszczalnia jest eksploatowana od roku 1995. Jej przepustowość sięga 15 000 metrów sześciennych ścieków na dobę. Dobowo obiekt oczszycza ok. 5 000 metrów sześciennych.  Na oczyszczalni spółka Złota Struga wybudowała słoneczną suszarnię osadów. Budowę rozpoczęto 15.07.2008 r., a zakończono 30.06.2009 r.

Suszarnia jest ekologicznym obiektem wykorzystującym energię słoneczną do suszenia wytworzonych na oczyszczalni komunalnych osadów ściekowych. Słoneczna suszarnia składa sie z trzech hal suszarniczych o konstrukcji przypominającej szklarnie ogrodnicze z dwuspadzistem dachem, każda o długości 116 metrów, szerokości 12 metrów i wysokości w kalenicy 6 metrów. Wewnątrz hali jest zainstalowana specjalna maszyna, która przerzuca, przemieszcza i przymuje suszone osady.

Hale są pokryte płytami poliwęglanowymi, przez które przenikają promienie słoneczne, tworząc wewnątrz tzw. efekt cieplarniany, który sprzyja odparowaniu wody, a tym samym zmniejsza objętość osadów o ponad 70%. Technologia słonecznego suszenia jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym i nie generuje zanieczyszczeń dla środowiska. Wysuszony osad ma postać granulatu i nadaje się do dalszego – również rolicznego – zagospodarowania.

Zarządcą oczyszczalni oraz słonecznej suszarni osadów ściekowych jest spółka wodno-ściekowa "Złota Struga".

Źródło: www.zlotastruga.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj