W piątek, 24 lipca odbyła się uroczystość oddania do użytku Słonecznej Suszarni Osadów Ściekowych w Żarach. Właśnie uruchomiona suszarnia przyjmować będzie w ciągu roku łącznie 3.574 tony mechanicznie odwodnionych osadów i suszyć je z poziomu 19% do średnio 80% suchej masy.

Suszenie będzie prowadzone na 3 halach suszarniczych o wymiarach zewnętrznych 116 m x 12 m każda. Jest to już czwarta po Rzeszowie, Iławie i Kozienicach suszarnia wybudowana w technologii IST Anlagenbau w Polsce, a pierwsza w województwie lubuskim i całym rejonie Polski Zachodniej. 

Wyłącznie dzięki wykorzystaniu energii słońca (suszarnia pracuje bez jakichkolwiek systemów wspomagających, jak ogrzewanie posadzkowe, czy też nadmuch ciepłego powietrza) masa przerabianych osadów będzie się zmniejszać w wyniku parowania aż o 76%, a jednostkowe zapotrzebowanie energii elektrycznej na odparowanie 1 tony wody będzie wynosić ok. 36 kWh. Jest to więc obiekt o rekordowo niskich kosztach eksploatacji. 

W trakcie pierwszych kilku tygodni rozruchu technologicznego uzyskano już pierwsze partie suszu, w którym zawartość suchej masy przekroczyła 87%. Zainstalowane wewnątrz hal suszarniczych przewracarki są przystosowane do automatycznego wykonywania wszystkich najważniejszych funkcji roboczych, jak plantowanie dowożonych do suszarni osadów, ich przegarnianie i transport wewnątrz hal suszarniczych w trakcie suszenia oraz ponowne pryzmowanie suchego granulatu na przeciwległym końcu.

W otwarciu udział wzięli przedstawiciele Inwestora, tj. Spółki Wodno-Ściekowej „Złota Struga”, władze miasta i powiatu Żary oraz wszystkich stron biorących udział w realizacji inwestycji od biura projektów, generalnego wykonawcy, po dostawcę technologii i wyposażenia technologicznego hal suszarniczych. 

Splendoru uroczystości dodali także honorowi goście w osobach Ministra Stanisława Gawłowskiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Posłanki na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pani Bożeny Bukiewicz, Wojewody Lubuskiego Pani Heleny Hatki oraz Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Pana Michała Stosika. 

Miłym akcentem całej uroczystości był tort podarowany przez mieszkańców przylegającej do oczyszczalni ścieków miejscowości Kadłubia, którzy się cieszą z nowej inwestycji podnoszącej nowoczesność i zmniejszającej uciążliwość obiektu.

Źródło: Eurotech

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj