Czterech mężczyzn trafiło do aresztu i usłyszało zarzuty po przeprowadzonej przez WIOŚ interwencja w Żeleźniku na Dolnym Śląsku. Jeden z nich – zarzut czynnej napaści funkcjonariusza po tym jak usiłował przejechać koparką inspektora WIOŚ.

Jak informuje Anna Placzek-Grzelak z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu za zarzucane czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Co się stało w Żeleźniku?

Żeleźnik to mała miejscowość w gminie Strzelin w województwie dolnośląskim. To terenie miejscowej piaskowni wrocławska inspekcja środowiska przeprowadziła udaną akcję przychwycenia na gorącym uczynku sprawców dokonujących niezależnych zrzutów odpadów.

– W toku zrealizowanych we współpracy z funkcjonariuszami policji i wrocławskim Wydziałem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ czynności ujawniono, iż w miejscowości Żeleźnik, gm. Strzelin, wbrew przepisom ustawy, na terenie kopalni kruszyw mineralnych, doszło do składowania, transportowania i przetwarzania odpadów i substancji w takich warunkach i taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym, co wyczerpuje znamiona czynu z art. 183 § 1 kk. – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Napaść na inspektora

Przestępstwo ujawnione zostało w dniu 9 lutego 2023 r. w wyniku akcji funkcjonariuszy Policji oraz WIOŚ we Wrocławiu, zrealizowanej przy użyciu m. in. drona i kamer

– Podczas tych działań, jeden ze złapanych na gorącym uczynku sprawców, zamierzał najechać prowadzoną przez siebie koparko-ładowarką na próbującego zatrzymać go funkcjonariusza WIOŚ – relacjonuje prokuratura.

Areszt i zarzuty

Na podstawie dokonanych ustaleń i zgromadzonego materiału dowodowego prokurator Prokuratury Rejonowej w Strzelinie przedstawił 4 osobom zarzuty m. in. tego, że wbrew przepisom ustawy, na terenie kopalni kruszyw mineralnych, przyjmowali transporty, składowali i przetwarzali odpady poprzez wypełnienie nimi niecki wyrobiska i przysypywanie ich piaskiem, w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub  zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Jeden z podejrzanych usłyszał także zarzut dokonania czynnej napaści na funkcjonariusza Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu przy użyciu niebezpiecznego narzędzia w postaci koparko-ładowarki w ten sposób, że kierując przedmiotowym pojazdem zamierzał najechać na funkcjonariusza dającego sygnał do zatrzymania się.


Nielegalnie zrzucał odpady, usiłował przejechać inspektorów WIOŚ


Odpady komunalne przysypane grubą warstwą piasku. Na tym terenie może być ich nawet kilkaset tysięcy ton [FILM]

Czytaj więcej

Skomentuj