Jak czytamy w policyjnym komunikacie, zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym.
Interwencja
Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Rejonowej na Ochocie razem z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie znaleźli beczki oraz specjalne pojemniki, w których składowano nielegalne, niebezpieczne substancje oraz kartony, beczki i worki o łącznej pojemności ok. 12 650 l z zawartością nielegalnych leków i suplementów.
“Policjanci otrzymali informacje, że w miejscu, gdzie oficjalnie recyklingowano odpady plastikowe, styropiany i inne, przetrzymuje się pojemniki o łącznej pojemności ok. 15 tys. l z zawartością szkodliwych substancji, na których składowanie wymaga specjalnej zgody” – podaje Komenda Stołeczna Policji.
Blistry opisane cyrylicą
Podczas czynności policjanci i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie odkryli przechowywane w kartonach, beczkach i workach – ampułki leków, fiolki suplementów diety oraz blistry z tabletkami niewiadomego pochodzenia, które opisane były cyrylicą.
Policjanci na miejscu zatrzymali trzech mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty związane z przechowywaniem odpadów wbrew przepisom.
Sąd, biorąc pod uwagę zebrane dowody, orzekł policyjny dozór dla wszystkich podejrzanych.
W czynnościach policji niezbędny był również udział funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w specjalistycznych kombinezonach ochrony chemicznej.
Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Kto jest odpowiedzialny?
Jak opisuje Andrzej Skalmowski, niezależny ekspert w materiale “Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi” (Przegląd Komunalny, nr 6/2024) w przypadkach nielegalnego składowania odpadów główny problem stanowi ustalenie faktycznego sprawcy, który zdeponował odpady w sposób niezgodny z prawem w środowisku. To na posiadaczu odpadów ciąży bowiem obowiązek ich niezwłocznego usunięcia z miejsc nieprzeznaczonych do składowania odpadów.
Natomiast gdy trudno jest ustalić posiadacza odpadów lub jest to niemożliwe, posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości staje się jej właściciel i to on z mocy prawa jest odpowiedzialny za uprzątnięcie terenu. Obowiązek ten władający terenem może przenieść na faktycznego posiadacza odpadów wyłącznie wtedy, gdy dysponuje dowodami, że to nie on dopuścił się zanieczyszczenia terenu i znana jest tożsamość tego posiadacza odpadów. W każdym innym przypadku odpowiedzialność ponosi władający terenem.
Komentarze (0)