Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Zbiornik retencyjno – rozsączający powstanie w Zielonej Górze

Zbiornik retencyjno – rozsączający powstanie w Zielonej Górze
PU
19.07.2022, o godz. 15:26
czas czytania: około 2 minut
0

Od jakiegoś czasu w mieście trwają prace, dzięki którym Zielonej Góry nie powinny zalewać deszcze, nawet te nawalne. Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały właśnie umowę na wykonanie kolejnej inwestycji. To budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zbiornik retencyjno – rozsączający powstanie w miejscu starej poniemieckiej oczyszczalni przy ulicy Foluszowej, na lewobrzeżnym obejściu cieku Kanał Łącza, który jest jednym z głównych odbiorników wód deszczowych w mieście. ZWiK realizuje kontrakt w ramach projektu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I.” W ramach tegoż kontraktu Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. wybuduje zbiornik retencyjno – rozsączający, który posłuży do transformacji fali wezbraniowej w cieku po wystąpieniu deszczów nawalnych w zlewni cieku. Wartość podpisanej właśnie umowy to 6,3 mln zł netto. Zbiornik ma zostać zbudowany do końca listopada przyszłego roku.

Porządkują gospodarkę wodami opadowymi

Nieco wcześniej ZWiK podpisały umowy na dwa inne zadnia. To zagospodarowanie wód cieku Dłubnia w rejonie ul. Botanicznej i ul. Zawiszy Czarnego oraz uporządkowanie kanalizacji deszczowej w ulicach Nowojędrzychowskiej i Makowej wraz z budową stawu parkowego na cieku Dłubnia przy ul. Makowej w Zielonej Górze. Dzięki tym inwestycjom wody opadowe będą retencjonowane w naturalnej niecce, jaką jest dolina cieku Łubnia. Budżet zadania, które również ma zakończyć się 30 listopada 2023 r. to 3,6 mln zł netto.

Prawie 70 mln złotych

Pierwszy etap projektu dotyczącego porządkowania gospodarki wodami opadowymi to inwestycje warte około 69 mln złotych. W rejonie ul. Zacisze ma powstać kanalizacja deszczowa, podobnie w rejonie ulic Sulechowskiej i Gorzowskiej. Powstaną również nowe kolektory deszczowe – na odcinku od ul. Bohaterów Westerplatte do ronda Anny Borchers, i od ronda Kaziowa do ulicy Dworcowej. Na osiedlu Czarkowo natomiast kanalizacja deszczowa będzie rozbudowana. W rejonie ulic Zyty i Podgórnej nastąpi rozdzielenie kanalizacji ogólnospławnej, dzięki budowie kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjno – rozsączającego. Przy ul. M. Curie – Skłodowskiej, w zlewni kanału Gęśnik, powstaną urządzenia podczyszczające wody opadowe i roztopowe oraz wylot kanalizacji deszczowej. Podobna infrastruktura powstanie przy ul. Giżyckiej, również w zlewni kanału Gęśnik.

Bez zalań i podtopień

Inwestycje są bardzo potrzebne, by wody opadowe mogły być sprawnie odprowadzane, odbierane z terenów utwardzonych, a następnie efektywnie wykorzystywane, np. do podlewania terenów zielonych w mieście. Posłużyć ma temu budowa systemów rozsączających, takich jak staw parkowy i zbiorniki retencyjno – rozsączające. Dzięki temu Zielona Góra w przyszłości uniknie zalań i podtopień, znacznie zmniejszy się obciążenie kanałów ogólnospławnych, dzięki czemu odciążona będzie również oczyszczalnia ścieków.

źródło: zielonagora.naszemiasto.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024