Przywrócone zostaną możliwości piętrzenia wody
Zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach do spraw ochrony przed powodzią i suszą Jan Grygier powiedział, że po modernizacji obiektowi przywrócone zostaną pełne możliwości piętrzenia wody. Dodał, że przełoży się to także pozytywnie na grunty rolne, ze względu na większe możliwości retencyjne i alimentacyjne podczas suszy na odcinku kilkunastu kilometrów poniżej zbiornika.
Prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Beata Halama powiedziała, że po zakończeniu modernizacji w zbiorniku będzie można zgromadzić około 1 mln m sześć wody pitnej więcej. – Obecnie ze zbiornika pobieramy około 3,2 mln m sześc. wody rocznie, a pozwolenie wodno-prawne umożliwia nam na pobór 4,5 mln m sześc. Dostarczamy wodę do mieszkańców powiatu cieszyńskiego – podkreśliła.
Prace zakończą się przed wakacjami
Sławomir Płyś, dyrektor do spraw rozwoju w spółce Keller Polska, która wykona modernizację, powiedział, że w ramach zadania przede wszystkim uszczelniony zostanie górotwór, czyli doszczelniona zostanie bariera przeciwfiltracyjna. Renowacji poddane będą też elementy żelbetowe. Jak dodał, prace mają zakończyć się w czerwcu przyszłego roku.
Z modernizacji cieszą się samorządowcy. Jak powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujok, ostatnie wydarzenia (powódź – PAP) pokazały, że takie obiekty muszą być przede wszystkim bezpieczne. – Mamy przykłady miejscowości, które leżą w pobliżu zbiorników wodnych i dziś ponoszą tego konsekwencje. Dziś mamy szansę poczuć się bezpiecznie, ale ważne jest też, by się rozwijać. Więcej wody oznacza, że będą mogły powstawać przedsiębiorstwa czy usługi – podkreślił.
Tylko 7% wód w Polsce ulega retencjonowaniu, w Europie to 20%
Wiceminister infrastruktury Przemysła Koperski dodał, że w Polsce jest około 120 dużych zbiorników retencyjnych. Ich stan jest różny: od wymagającego pilnej interwencji, szczególnie na obszarach dotkniętych skutkami powodzi, po dobry. – Jest ich jednak za mało. Tylko około 7% wód ulega retencjonowaniu. Średnia europejska wynosi 20%. To dzisiejsze działanie, czy przywrócenie pełnej funkcjonalności (w Wiśle – PAP), jest absolutnym priorytetem. Później trzeba budować nowe, szczególnie na terenach, które takiego wsparcia potrzebują – oznajmił.
Zbiorniki priorytetowe
Koperski dodał, że budżet inwestycji, które należy przeprowadzić w pierwszej kolejności to około 3,2 mld zł. – W pierwszej kolejności są to zbiorniki zabezpieczające mieszkańców Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej, ale i (…) ochrona Jasienicy, czy Czechowic-Dziedzic (południe województwa śląskiego – PAP). (…) Nie można zapominać też o zlewni Soły – powiedział wiceminister.
Wody Polskie podały, że zbiornik Wisła Czarne jest zlokalizowany na Małej Wiśle, poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Ma dwie podstawowe funkcje: przeciwpowodziową oraz zaopatrzenie w wodę. Jego całkowita pojemność wynosi 5,06 mln m sześć. Maksymalna powierzchnia zalewu to 40 ha, a wielkość zlewni ma 30 km kw. Nasyp zapory wykonano z materiału ziemnego. Jego maksymalna wysokość wynosi około 36 m, a długość 280 m.
Komentarze (0)