Już wkrótce na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi staną ozdobne zdroje. Dzięki nim będzie można opłukać ręce i twarz, a nawet ugasić pragnienie, bo woda będzie nadawała się do picia.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji rozpoczął prace przy budowie instalacji. Nim zamontowane zostaną efektowne rzeźby muszą zostać wykonane przyłącza do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz solidny fundament. Zdroje staną w czterech miejscach: przy domu handlowym „Magda”, w pasażu Rubinsteina, w okolicach pasażu Schillera oraz przy ul. Roosevelta.

Granitowe wodopoje będą miały kształt niewielkich kolumn z misami. Ich ozdobą będą postaci dzieci i ryb odlane z brązu. Wszystkie cztery będą utrzymane w podobnej stylistyce, choć będą różnić się szczegółami. Z rzeźb przez cały czas będzie płynąć cienka strużka wody, lecz będzie można ją zwiększyć, naciskając przycisk. Woda do urządzeń będzie pochodzić z miejskiej sieci ze studni głębinowych. Uruchomienie zdrojów przewidywane jest na przełom maja i czerwca.

Autorami projektów są artyści: Marcin Mielczarek i Magdalena Walczak. Nad wkomponowaniem zdrojów w istniejącą już przestrzeń pracował architekt Krzysztof Wardecki.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj