Łódź – miasto nie tylko z nazwy związane z wodą – doczekała się ulicznych minizdrojów. Ozdobne fontanny stanęły w czterech miejscach na ulicy Piotrkowskiej: w pasażach Schillera i Rubinsteina, przy skrzyżowaniu z ul. Roosevelta oraz przy domu handlowym „Magda”.

– Dzięki wodzie rozwinął się w Łodzi przemysł i budowała włókiennicza potęga miasta. Niestety, z biegiem lat, rzeki zostały wepchnięte pod ziemię. Obecnie staramy się przywrócić je naturze i cieszymy się z każdego wydobytego źródła. W tej chwili mamy cztery nowe, a planujemy, iż będzie ich w mieście o wiele więcej. Niech te zdroje dostarczą nam orzeźwienia, niech cieszą smakiem czystej wody w upalne dni oraz ładnym widokiem – powiedział prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki zachęcając do degustacji płynącej z minizdrojów „kranówki”.

Zdroje mają kształt kolumn z misami. Granitowe słupy zdobią odlane z brązu postaci dzieci, ryb oraz ornamenty, spod których sączy się woda. Autorami projektu są: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek, a koncepcję architektoniczną opracował Krzysztof Wardecki. Według zamierzeń artystów połączenie symboli młodości i przyrody ma sprawić, aby Łódź kojarzona była jako miasto dynamiczne, wciąż się odradzające i przyjazne ludziom.

W upalne dni zdroje mają służyć łodzianom jako miejsce do ochłody. Podczas mrozów zostaną wyłączone, aby nie zniszczyła ich zamieniająca się w lód woda.

Ozdobne zdroje to część realizowanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji programu „Fontanny dla Łodzi”. Pierwszy wodotrysk uruchomiony został w maju 2004 r. na stawie w parku im. W. Reymonta (w sąsiedztwie Muzeum Włókiennictwa), kolejny to płaskorzeźba-fontanna na jednej z kamienic przy ul. Włókienniczej. Latem 2004 roku oddano do użytku odrestaurowaną zabytkową fontannę na placu Wolności, zwaną „studnią miłości”, dwa lata później na skwerze przy ul. Tuwima powstał mały amfiteatr z podświetlanymi, tryskającymi strumieniami wody, a w roku ubiegłym na placu Niepodległości stanął pomnik-fontanna patronki miasta – świętej Faustyny. W trakcie budowy jest okazała fontanna, która ozdobi plac Dąbrowskiego.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj