Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały, dla dobra lasów potrzebny jest konstruktywny dialog różnych stron – leśników, społeczników i samorządowców. – To niezwykle istotne, abyśmy potrafili ze sobą rozmawiać – podkreślił.
Jakie są korzyści z wprowadzania zielonej retencji miast? To z pewnością sposób na adaptację miast do zmian klimatu, ale także obniżenie kosztów, poprawa estetyki, mikroklimatu, to także wsparcie bioróżnorodności i poprawa jakości wód opadowych. W Gdańsku trwa 3. edycja konferencji "Zielona Retencja", która konsoliduje środowisko branży wodnej i zielonej.
Na jeden dzień Park Śląski w Chorzowie stał się centrum edukacji ekologicznej. A wszystko za sprawą wydarzenia pn. „Błękitny ekoFest”, realizowanego w ramach Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej. Podczas eventu zapewniono wiele aktywności, promujących właściwe postawy ekologiczne. Jedną z najciekawszych atrakcji wydarzenia było stoisko projektu LIFE Archiclima.
Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego opracowują rozwiązania zapobiegające degradacji ekosystemu z powodu globalnego ocieplenia. Służy temu m.in. międzynarodowy projekt "LifeCoolCity", którego celem jest wzmacnianie zdolności adaptacyjnych miast do zmiany klimatu.
W Lublinie, w dzielnicy Kośminek powstanie "Skwer marzeń". Miasto szuka wykonawcy na zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Długiej. W projekcie uwzględniono uwagi zgłoszone przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych.