Zielona energia to nie tylko hasło reklamowe

Zielona energia to nie tylko hasło reklamowe
Cza
19.07.2023, o godz. 14:41
czas czytania: około 3 minut
0

Zielona energia nie jest już tylko hasłem reklamowym, ale realnym działaniem z wynikami. Zakład Wodociągów i Kanalizacji z roku na rok jest staje się coraz bardziej samowystarczalny w kontekście korzystania z energii elektrycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Już teraz połowę energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkujemy sami! Nasze działania wpisują się w program Energia Miasta Szczecin, który zakłada dążenie do samodzielności energetycznej.

Fotowoltaika i biogaz

Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2022 roku to imponujące 8197 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Pierwsza połowa obecnego roku to już 4522 MWh! Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane. Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji  wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu, aktualnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania. Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 6 miejscach ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo – 21 MWh, PW Zdroje – 10 MWh i na budynku administracyjnym. 10546 elementów o łącznej powierzchni 17200 mkw, czyli tyle ile wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska!

Turbina prądotwórcza

Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany (4289 MWh w 2022 r.). Pod koniec ubiegłego roku  zakończono tam budowę kolejnego, trzeciego już  zbiornika, mieszczącego ok. 5000 metrów sześciennych czynnego osadu. Pełna wydolność instalacji nastąpiła wiosną tego roku, dzięki czemu samowystarczalność energetyczna oczyszczalni Pomorzany osiągnęła poziom ok. 55 proc.

Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to 750 MWh. Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy krajowym liderem wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii, a oszczędności z tytułu niezakupionej energii w ilości 3996 MWh szacowane za pierwsze półrocze 2023 roku to 4 276 000 zł.

Energia w Szczecinie

Szczecin od lat inwestuje we własne źródła energii , które są wykorzystywane na potrzeby funkcjonowania miasta. Jednak w dobie stale rosnących cen prądu i braku stabilności w tym zakresie konieczne jest zwiększenie skali tych działań. Cel – uzyskanie niezależności energetycznej.

Energia jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miasta w niemal każdym obszarze. Rocznie Szczecin potrzebuje  ponad 96 tys. MWh  prądu. Trafia on do szczecińskich szkół, przedszkoli, placówek opiekuńczych, urzędów i innych instytucji miejskich. Wykorzystywany jest w miejskich wodociągach, oświetla ulice i  zasila tramwaje, a jego brak może oznaczać kompletny paraliż.

Miejskie źródła energii opierają się na nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach. Podążając za globalnymi trendami, Szczecin  od kilku lat systematycznie inwestuje  w rozwiązania związane z fotowoltaiką.  Już teraz ponad 40 miejskich jednostek pozyskuje energię ze słońca. Zostały zamontowane w ramach realizacji kilku dedykowanych programów (także z udziałem środków unijnych), oraz przy okazji modernizacji obiektów. Znajdują się na dachach szkół, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej czy placówek sportowych. Kluczową jednostką w kontekście Energii Miasta Szczecin jest także EcoGenerator – nowoczesna elektrociepłownia, w której paliwem są nasze śmieci.

Zwiększenie wykorzystania własnych źródeł energii, a docelowo uzyskanie samodzielności energetycznej, pomoże Szczecinowi ustabilizować  ceny energii i uniezależnić się od czynników zewnętrznych. To także bezpieczeństwo dostaw i pewność, że energii w Szczecinie nie zabraknie, a w przypadku odnawialnych źródłach energii – dbałość o środowisko.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024