Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Zielona energia w motoryzacji

Zielona energia w motoryzacji
Cza
26.02.2023, o godz. 18:18
czas czytania: około 2 minut
0

Strategia zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – Škoda znacznie zmniejsza emisję CO2. Oprócz produkcji pojazdów w pełni elektrycznych, do których zasilania zielona energia jest również coraz częściej wykorzystywana, producent systematycznie wspiera rozwój energii odnawialnej. O jej źródłach i sposobach pozyskiwania opowiedział Petr Pavlík z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Według Pavlíka istnieją trzy główne sposoby wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Pierwszym z nich jest słońce. Elektrownie fotowoltaiczne dają obecnie największe możliwości spośród wszystkich źródeł odnawialnych. Ich zaletą jest m.in. to, że prawie każdy może umieścić panel słoneczny na dachu swojego domu. Mamy tu więc do czynienia z zieloną energią.

Škoda inwestuje w systemy fotowoltaiczne na dużą skalę. Marka stopniowo instaluje je w swoich zakładach produkcyjnych i centrach serwisowych. Największy dachowy system fotowoltaiczny w Czechach, składający się z prawie 6 000 modułów słonecznych, znajduje się na dachach Škoda Parts Center i budynku logistycznego. Aż 25 770 modułów fotowoltaicznych zainstalowano w indyjskim zakładzie produkcyjnym.

Wiatr

Wiatr może wprawić turbinę w ruch nawet przy stosunkowo niskich prędkościach, wynoszących około 10 km/h. Z punktu widzenia „dużej” energetyki, budowanie farm wiatrowych wymaga odpowiednich warunków, czyli stałego i stabilnego wiatru.

– Istnieją również małe, lokalne źródła – mikroturbiny, ale one mają moc zaledwie kilkuset watów, co wystarczy, np. do podtrzymania światła w domku letniskowym – dodaje Pavlík, wskazując, że energia wiatrowa może pomóc choćby na małą skalę.

Woda

Ostatnią główną metodą wytwarzania zielonej energii są elektrownie wodne. Europejskim mistrzem w ich wykorzystaniu jest Norwegia, która produkuje w ten sposób aż 99 proc. energii odnawialnej. – Choć woda ma ogromny potencjał energetyczny, z perspektywy globalnej, budowanie elektrowni wodnych ma sens tylko na naprawdę potężnych przepływach. Ale w odpowiednich warunkach hydroenergia może mieć również znaczący wkład w lokalny sektor energetyczny – tłumaczy Pavlík.

Zrównoważony rozwój marki

Fabryka komponentów w Vrchlabí działa z całkowicie neutralnym bilansem CO2 już od końca 2020 r., a pozostałe zakłady mają osiągnąć ten cel w niedalekiej przyszłości. Škoda stale minimalizuje wpływ swoich produktów i rozwiązań mobilnych na środowisko. Oprócz wykorzystywania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, wachlarz działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmuje także recykling odpadów powstałych w wyniku produkcji, stosowanie odpowiednich materiałów, stałe zmniejszanie zużycia wody oraz logistykę przyjazną dla środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024