22 maja obchodzony jest Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej. W tym dniu, w ramach projektu “Green Wave”, dzieci i młodzież z całego świata w symbolicznym geście sadzą o godzinie 10 lokalne gatunki drzew.

Jednocząc się w tym geście, wysyłają tzw. "zieloną falę" ze wschodu na zachód, dookoła planety podkreślając rolę życia na Ziemi. W tym roku do akcji prowadzonej w Polsce, przyłączają się m.in. wszystkie szkoły leśne prowadzone przez Ministra Środowiska.

Ginąca bioróżnorodność oraz zmiany klimatyczne są najważniejszymi wyzwaniami dotyczącymi środowiska naturalnego, przed którymi stoi współczesny świat.  Mając to na uwadze Konwencja o Różnorodności Biologicznej ONZ uruchomiła projekt "Green Wave" (Zielona fala). Zrzesza on dzieci i młodzież z całego świata. Jego celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi  na temat znaczenia i roli bioróżnorodności w naszym życiu, konsekwencji jej zaniku, a także konieczności ochrony środowiska. Akt wyboru gatunków, sadzenie, a następnie troska o drzewa to czyny, które jednoczą młodych ludzi i pomagają skupić się na kwestiach ochrony środowiska.

– Bioróżnorodność zanika w niesłychanie szybkim tempie – mówi Dr Ahmed Djoghlaf, sekretarz wykonawczy Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej –  Zdolność ekosystemu do dalszego podtrzymywania życia na Ziemi jest poważnie zagrożona. Jednym z naszych najważniejszych priorytetów jest podniesienie świadomości tego problemu na całym świecie, a także edukacja wszystkich grup społecznych, ze szczególnym naciskiem na dzieci, przyszłych obywateli i liderów. Inicjatywa Green Wave, stworzona z myślą o naszych dzieciach i ku pożytkowi całego życia na Ziemi, ma właśnie taki cel.

Mówi się, że jeśli spojrzymy na Europę z kosmosu zobaczymy Zieloną Falę przemieszczającą się przez całą Europę, przesuwającą się ze wschodu na zachód i obejmującą kolejne strefy czasowe. Jest to oczywiście spowodowane masowym otwieraniem się pąków na drzewach i krzewach. Owa zielona fala zaczyna się na południu Europy w lutym i wraz ze wzrostem temperatury kieruje się na północ wzdłuż całego kontynentu, z prędkością około 160 kilometrów na tydzień.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj