Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Katowice stawiają na Zieloną Strefę Nauki i odbetonowanie rzeki Rawy

Katowice stawiają na Zieloną Strefę Nauki i odbetonowanie rzeki Rawy
pap/jw
09.05.2024, o godz. 9:07
czas czytania: około 3 minut
0

– Dzisiaj jest ten czas, żeby znaleźć sposób na oczyszczenie i odbetonowanie rzeki Rawy w przestrzeni akademickiej i miejskiej – mówił na środowym panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezydent Katowic Marcin Krupa. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie rzeki jest stworzenie Zielonej Strefy Nauki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zielona Strefa Nauki ma być “kolejną dzielnicą” Katowic, która znajdować się będzie pomiędzy Uniwersytetami – Śląskim i Ekonomicznym oraz Akademią Muzyczną i filią Politechniki Śląskiej. Oś nowej strefy ma stanowić zrewitalizowana i przywrócona do stanu naturalnego rzeka Rawa.

– Będę kibicował i współdziałał, żeby projekt Zielonej Strefy Nauki doszedł do skutku – zapewnił prezydent Katowic. Zaznaczył, że jeśli pieniądze na ten projekt nie znajdą się teraz, to ma nadzieję, że dojdzie do tego w przyszłości.

Na pytanie, czy miasto wesprze kompetencyjnie pomysłodawcę projektu Uniwersytet Śląski oraz ogłosi konkurs na zagospodarowanie brzegów Rawy, Marcin Krupa odpowiedział: “To jest nasz wspólny projekt, bo miasto jest zawsze”.

Uniwersytet Śląski wraz z miastem Katowice, Metropolią GZM, Politechniką Śląską i Uniwersytetem Ekonomicznym mają zamiar połączyć indywidualne plany inwestycyjne, aby stworzyć naukowe i edukacyjne narzędzia poprawy jakości życia w mieście i w regionie.

Zielona Strefa Nauki 

– Każdego dnia przybliżamy się do realizacji tych marzeń. Projekt jest oparty na współpracy. Zakładamy, że ta Zielona Strefa Nauki będzie integrująca, a także będzie to taka przestrzeń, która będzie nam służyła do rozmów i interakcji – powiedziała pełnomocniczka rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. Strefy Nauki Aneta Moczkowska.

Zielona Strefa Nauki ma trzy idee, które znajdują się w nazwie projektu. “Zielona” odpowiada za zazielenienie kampusów i terenów nad Rawą. “Strefa” będzie miejscem spotkań mieszkańców, przyjezdnych i społeczności akademickiej. “Nauka” wykorzystuje badania z różnych dyscyplin w służbie zdrowia mieszkańców i środowiska.

Aneta Moczowska podczas swojego wystąpienia pokazała również pierwsze wizualizacje i koncepcje zmian przestrzeni nad Rawą. Ekosystemowe projektowanie ma połączyć architekturę i przyrodę, tym samym promując zrównoważony rozwój, zdrowie i bioróżnorodność.

Śląski Festiwal Nauki

Na panelu obecny był również europoseł Jerzy Buzek, który wspominał o Śląskim Festiwalu Nauki (ŚFN), który jest jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i w Europie.

Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się kanwą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Rewitalizacja Rawy i jej brzegów ma stać się widomym i sugestywnym dowodem zaangażowania ośrodków naukowych regionu w poprawę jakości życia mieszkańców.

– Uważam, że to jest kluczowy dla naszej transformacji projekt. On nie może dotyczyć samych Katowic, bo transformacja nie dotyczy samych Katowic, ale dobrze, że zaczynacie od nich. Nie ma transformacji bez łączenia uczelni i tworzenia wizji dla naszego województwa – mówił Jerzy Buzek.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024