Zielone akcenty miast

Zielone akcenty miast
dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka, Kierownik Katedry Projektowania Krajobrazu WKŚiR, ZUT w Szczecinie
04.04.2015, o godz. 12:00
czas czytania: około 2 minut
0

Tereny zieleni w mieście są niezwykle istotnym elementem krajobrazu kulturowego, nie tylko ze względu na estetyczny wizerunek miast, ale również z uwagi na wartości użytkowe, społeczne oraz ekologiczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zrównoważony rozwój miasta jest możliwy tylko wówczas, gdy spełnia ono wymagania i potrzeby jego mieszkańców. Za jeden z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za kształtowanie wysokiej jakości środowiska zamieszkania, wypoczynku i rekreacji jest uznawana obecność terenów zieleni, charakteryzujących się zróżnicowaną wielkością oraz przeznaczeniem.

Przestrzeń dla wszystkich

Parki, skwery i zieleńce są przestrzeniami docenianymi ze względu na możliwość ich użytkowania w odmienny sposób przez różne grupy mieszkańców. Dla dzieci i młodzieży przestrzenie zielone będą głównie miejscem zabawy i uprawiania sportu, dorośli wykorzystają je również do odpoczynku po pracy, spacerowania, spotkań i wspólnych rozmów.

Osobną grupę stanowią osoby o specjalnych wymaganiach, np. niepełnosprawne ruchowo lub intelektualnie, niewidome i niedowidzące czy też po prostu starsze, mniej sprawne, dla których tereny zieleni powinny pełnić dokładnie takie same funkcje, ale zwykle wymagają specjalnego przystosowania. Tereny bezpieczne i przystosowane dla wszystkich użytkowników można stworzyć jedynie dzięki stosowanemu na szeroką skalę projektowaniu uniwersalnemu lub projektowaniu „bez wykluczeń”. Parki „bez barier” stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji wszystkich mieszkańców miast, ale pełnią także bardzo ważną funkcję w procesie integracji społecznej osób niepełnosprawnych i starszych.

Integracja społeczna, rozwój ruchowy, nauka poprzez zabawę, ale przede wszystkim zabawa dla samej przyjemności to kluczowe wyznaczniki idealnego placu zabaw, będącego nieodłącznym składnikiem wielu parków i zieleńców miejskich. Warto obserwować najmłodszych użytkowników terenów zieleni podczas swobodnej zabawy, aby móc później za pomocą odpowiednio wykreowanej przestrzeni wspomagać ich prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i intelektualny. Zachowania dzieci są doskonałą wskazówką w ramach projektowania funkcjonalnych placów zabaw.

Partycypacja społeczna

Niezwykle ważnym zagadnieniem w projektowaniu nowych terenów zieleni, a także w procesie rewitalizacji już istniejących, jest poznanie potrzeb i oczekiwań samych mieszkańców. To właśnie bezpośredni użytkownicy terenu powinni mieć możliwość zgłaszania swoich pomysłów już na etapie przygotowania projektu, aby w pełni wykorzystywać potencjał przestrzeni publicznej. Obecnie w wielu miastach podejmowane są inicjatywy promujące ideę partycypacji społecznej w kreowaniu miejskiej przestrzeni publicznej, w tym również terenów zieleni. Takie działania zostały z sukcesem zrealizowane m.in. w Kielcach oraz w Gdyni.

Więcej na ten temat w kwietniowym wydaniu „Zieleni Miejskiej” oraz na konferencji z cyklu “Woda i zieleń w mieście” pt: “Parki, skwery i zieleńce”, która odbędzie się 24 kwietnia w Szczecinie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024