"Zielone" zmiany nad Jeziorem Zegrzyńskim

R.G.
12.09.2022, o godz. 10:41
czas czytania: około 2 minut
0

W ubiegłym tygodniu oddano do użytku ponad 400 metrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu (woj. mazowieckie). Budowa nowej ścieżki to część szerszego, trzyetapowego zadania inwestycyjnego związanego z zagospodarowaniem odcinka nabrzeża Jeziora Zegrzyńskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Oddany właśnie do użytku, nowy szlak pieszo-rowerowy biegnie po nabrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego. Wzdłuż ścieżki zainstalowano umocnienie brzegu w postaci gabionów wypełnionych materiałem kamiennym oraz narzutu z otoczaków. Ustawiono tam również drewniane ławki i latarnie.

Ważną składową inwestycji są nowe nasadzenia zieleni. Całość uzupełnia plac zabaw dla dzieci i drewniane leżaki oraz stojaki na rowery. Realizacja tego etapu prac nad Jeziorem Zegrzyńskim możliwa była dzięki środkom pozyskanym przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński”.

Wypożyczalnia sprzętu i kawiarenka

Drugi etap zdania polega na zagospodarowaniu terenu po dawnej przepompowni przy ul. Pułku Radio w Zegrzu. Znajdujący się tam magazyn został już przebudowany, a jego otoczenie uporządkowane i zaadaptowane na miejsce z przeznaczeniem do rekreacji oraz wypoczynku.

Zainstalowano tam stoliki z ławkami, hamaki oraz miejsce do piknikowania. Docelowo obiekt może pełnić dwie funkcje: wypożyczalni sprzętu wodnego (na dole), a także kawiarenki z tarasem (u góry), z którego roztacza się widok na Jezioro Zegrzyńskie.

Realizację tego etapu zadania w przeważającej części sfinansowano ze środków pochodzących z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Pomosty i mała pochylnia dla wodniaków

Trzeci etap inwestycji, na realizację którego miejscowe władze samorządowe zawarły już umowy, polegać będzie na wykonaniu pomostu pływającego oraz tzw. slipu, czyli wyciągu stoczniowego – małej pochylni w postaci równi pochyłej schodzącej z lądu w głąb wody. Urządzenia te umożliwią chętnym korzystanie ze sprzętu wodnego – ich wodowanie i wyciąganie z wody.

Przewidziano też budowę pomostu kaskadowego pozwalającego na odpoczynek tuż nad samą taflą Jeziora. Na realizację tego etapu inwestycji miejscowy samorząd pozyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Centrum Naukowo-Badawcze WAT

Swoje modernizacyjne plany dotyczące otoczenia Jeziora Zegrze ma też Wojskowa Akademia Techniczna, która jest właścicielem części terenu nabrzeżnego. Władze uczelni planują, w miejscu dawnego, wyłączonego już z funkcjonowania ośrodka, postawić nowy budynek Centrum Naukowo-Badawczego.

W placówce tej realizowane będą, szeroko zakrojone, projekty związane z rozwojem wojskowości. W planie jest też utworzenie tam  bazy sportowo-rekreacyjnej, która ma szansę znacząco poszerzyć ofertę, otwartych dla społeczności, terenów w sąsiedztwie linii brzegowej Jeziora Zegrze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024