Wczoraj po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Szczęsny Kaczmarek, były prezydent Poznania, jeden z najbardziej znanych i zasłużonych polskich samorządowców. Miał 67 lat.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek prezydentem Poznania został po wyborach samorządowych 1990 roku. Funkcje tę pełnił przez dwie kadencje. Reaktywował Związek Miast Polskich i był jego pierwszym prezesem.

Z wykształcenia fizyk, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na tej uczelni obronił pracę doktorską i habilitacyjną. W latach 80. pracował na Politechnice w Zurychu, potem wykładał na Uniwersytecie Paris Nord jako profesor pierwszej klasy. W latach 2000-2003 konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek był wieloletnim felietonistą "Przeglądu Komunalnego". Jego ostatni felieton można przeczytać tutaj. WIększość publikowanych w "Przeglądzie Komunalnym" felietonów Wojciecha Sz. Kaczmarka jest dostępna w Internetowym Archiwum Wydawnictw Komunalnych.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj