Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
02.06.2023, o godz. 12:32
czas czytania: około 3 minut
0

26 maja 2023 r. Sejm przyjął zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Między innymi o tym będzie można posłuchać podczas webinaru pod hasłem "Jak sytuować farmy wiatrowe i fotowoltaiczne wg planu miejscowego i warunków zabudowy" - to już 15. czerwca. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W szczegółach opowiemy o wszystkim podczas webinarium, który odbędzie się 15.06.  Jednak już teraz zdradzimy kilka ciekawych faktów. Powstawanie elektrowni wiatrowych od 1 lipca 2016 r. blokowała zasada 10H. Oznacza ona odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej. Odległość musiała być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami.

Przeszkody w inwestycji

Zasada ta została zliberalizowana 23 kwietnia 2023 r. W przypadku lokalizowania, budowy lub przebudowy elektrowni wiatrowej, odległość elektrowni od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej jest równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Wyjątek: plan miejscowy określa inną odległość, wyrażoną w metrach, jednak nie mniejszą niż 700 metrów. Nie rozwiązało to jednak wszystkich problemów sytuowania tych instalacji OZE.

Na przeszkody napotyka również realizacja inwestycji w farmy fotowoltaiczne na podstawie decyzji o warunkach zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Istnieją rozbieżności w interpretacji przepisów dotyczących wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych. Dodatkowo w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy ustala się rozmieszczenie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy zainstalowanej większej niż 500 kW, z wyłączeniem:

  • wolnostojących urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1000 kW zlokalizowanych na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas V, VI, VIz i nieużytki
  • urządzeń innych niż wolnostojące.

Zmiana w zagospodarowaniu przestrzennym

26 maja 2023 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze “nowości” z punktu widzenia inwestorów obejmą wprowadzenie nowego aktu planistycznego. To plan ogólny gminy w miejsce studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy a także zintegrowanego planu inwestycyjnego. Zmienią się także zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Nowelizacja przewiduje m.in., że zmiana zagospodarowania terenu dotycząca niezamontowanych na budynku instalacji OZE lokalizowanych na:

  • użytkach rolnych klasy I-III i gruntach leśnych,
  • użytkach rolnych klasy IV, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,
  • na gruntach innych niż wskazane powyżej o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1000 kW – następuje na podstawie planu miejscowego.

Zgodnie z przepisami przejściowym, do dnia utraty mocy przez studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w danej gminie, zmiana zagospodarowania terenu, dla inwestycji w niezamontowane na budynku instalacje odnawialnych źródeł energii spełniające ww. warunki, może nastąpić również na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.

Zapraszamy na webinarium

Więcej o sytuowaniu farm wiatrowych i fotowoltaicznych na podstawie planu miejscowego i warunków zabudowy dowiesz się na webinarze – już 15.06, który poprowadzi Piotr Jarzyński z Kancelaria Prawna Jarzyński & Wspólnicy Sp.k. Zapisy jeszcze trwają.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024