W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw. Jej cel do dalsza informatyzacja, elektronizacja procesów i procedur budowlanych. W związku ze złożeniem poprawek do projektu, ponownie zajmie się nim sejmowa komisja infrastruktury. Jednak w trakcie debaty większość klubów, w tym opozycyjne, poparła najważniejsze rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji.
Cyfryzacja budownictwa
Anna Paluch (PiS) tłumaczyła, że nowe przepisy to kontynuacja rozpoczętego kilka miesięcy temu procesu cyfryzacji procesu budowlanego. Przypomniała, że już teraz za pomocą internetu można m.in. zgłosić roboty budowlane, rozbiórkę, czy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wskazała, że po zmianie prawa będzie można prowadzić dziennik budowy i książkę obiektu budowlanego w formie elektronicznej. Uregulowane zostanie też działanie portalu e-budownictwo, dzięki któremu będzie można np. generować wnioski, zawiadomienia – w sumie 18 procedur.
Wśród głównych założeń proponowanej noweli jest umożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także uregulowanie działania portalu e-budownictwo, który ma służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami dziennik budowy będzie można prowadzić również – tak jak teraz – w formie papierowej, ale do 2030 roku.
Projekt ma też zapewnić prowadzenie centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Dzięki dostępowi do takich danych np. przy procesie uzyskiwania decyzji budowlanych, projektanci nie będą musieli za każdym razem przynosić aktualnych uprawnień, będą one dostępne dla organów w postaci elektronicznej.
Ponadto projekt umożliwia uzgadnianie poszczególnych części projektu budowlanego sporządzanego w formie elektronicznej pod względem ochrony przeciwpożarowej – obecnie przepisy są dostosowane do uzgadniania projektów w formie papierowej.
Komentarze (0)