Do 15 grudnia 2009r. właściciele psów, którzy zamieszkują na terenie Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania psa. Koszt zabiegu pokrywa magistrat.

Zabieg elektronicznego oznakowania psa można zrealizować w jednej z 58 wybranych lecznic weterynaryjnych, których spis można znaleźć na stronie www.bip.warszawa.pl/bos.

Warunkiem bezpłatnego czipowania jest:
– wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa,
– okazanie dowodu tożsamości,
– okazanie książeczki szczepień psa, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia, a w przypadku jego braku złożenie stosownego oświadczenia.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje dowód elektronicznego oznakowania psa, a dane dotyczące psa i jego właściciela są wprowadzane do elektronicznej bazy danych AnimalUM.

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela psa. W chwili znalezienia psa, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Warto dodać, że elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj